Pregled bibliografske jedinice broj: 597393
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila // Sažetci radova okruglog stola Rudina - Prošlost u budućnosti / Jelčić, Dubravko ; Tomičić, Željko ; Jakobović, Snježana (ur.).
Požega: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 2012. str. 18-19 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 597393 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila
(Anthropological analysis of the human skeletal remains from the Rudina - benedictine abbey of St. Michael site)
Autori
Novak, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci radova okruglog stola Rudina - Prošlost u budućnosti
/ Jelčić, Dubravko ; Tomičić, Željko ; Jakobović, Snježana - Požega : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 2012, 18-19
ISBN
978-953-154-148-0
Skup
Okrugli stol Rudina - Prošlost u budućnosti
Mjesto i datum
Požega, Hrvatska, 29.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Rudina; antropološka analiza; benediktinski samostan
(Rudina; anthropological analysis; benedictine abbey)
Sažetak
U radu su predstavljeni rezultati antropološke analize ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina-benediktinski samostan Sv. Mihovila. Analizirani uzorak sastoji se od ostataka 73 osobe (53 muškarca, 11 žena i 9 djece) ; prosječna starost muškaraca bila je 42, 8 godina, a žena 37, 2 godine. Tijekom analize zabilježena je niska učestalost karijesa i visoka učestalost zaživotnog gubitka zuba ; na samo tri kostura zabilježeni su tragovi zaraznih bolesti (periostitisa). U uzorku iz Rudine uočeni su i brojni pokazatelji teškog fizičkog rada i degenerativnih promjena na zglobovima i kralješcima. Od zabilježenih patoloških promjena najupečatljivije su koštane frakture koje su prisutne na 12 kostura (deset muškaraca i dvije žene). Populacija iz Rudine se po svojim bioarheološkim karakteristikama izdvaja od ostalih do danas analiziranih kasnosrednjovjekovnih koštanih uzoraka iz kontinentalne Hrvatske, a najbliža analogija mu je uzorak iz pavlinskog samostana u Strezi. Rezultati antropološke analize sugeriraju: a) da je riječ o tipično samostanskom groblju (odrasli muškarci predstavljaju veliku većinu) ; b) kvalitetnu i adekvatnu prehranu s visokim udjelom proteina (mesa) ; c) da su koštane traume nastale kao rezultat nesretnih slučajeva, a ne nasilja ; d) dobru medicinsku skrb i visoku razinu higijene s obzirom na nisku učestalost zaraznih bolesti te morfologiju i intenzitet trauma - vjerojatno je riječ o nekoj vrsti bolnice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1970677-0670 - Bioarheološka istraživanja srednjovjekovnih populacija Hrvatske (Šlaus, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Mario Novak
(autor)