Pregled bibliografske jedinice broj: 597246
Oslobođenje "kršćanske braće" u europskom dijelu Osmanskog Carstva
Oslobođenje "kršćanske braće" u europskom dijelu Osmanskog Carstva // 4. kongres hrvatskih povjesničara 2012.- Sloboda / Galović, Tomislav, Holjevac, Željko (ur.).
Zagreb: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ) ; Društvo za hrvatsku povjesnicu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 69-69 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 597246 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oslobođenje "kršćanske braće" u europskom dijelu Osmanskog Carstva
(The Liberation of the "Christian brothers" in the European part of Ottoman Empire)
Autori
Despot, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. kongres hrvatskih povjesničara 2012.- Sloboda
/ Galović, Tomislav, Holjevac, Željko - Zagreb : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ) ; Društvo za hrvatsku povjesnicu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 69-69
ISBN
978-953-57296-0-0
Skup
4. Kongres hrvatskih povjesničara - Sloboda
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2012. - 05.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Balkanski ratovi; kršćanska braća; teroristički napadi; oslobođenje; posljednji križarski rat
(Balkan Wars; Christian brothers; Terrorist attacks; liberation; last Crusade)
Sažetak
Jedan od povoda za mobilizaciju balkanskih država i izbijanje Prvoga balkanskog rata bio je položaj kršćanskog stanovništva u europskom dijelu Osmanskog Carstva. Pokolji koji su se dogodili u Beranima, Kočanima i Štipu nakon terorističkih napada VMRO-a korišteni su u javnom mnijenju Srbije, Bugarske, Grčke i Crne Gore kao svojevrsna priprema za rat. Proglasi o mobilizaciji balkanskih država kao osnovni razlog ratu navode loš položaj kršćana i želju za njihovim oslobađanjem od stoljetnog turskog jarma. U ovom radu autor će se pozabaviti upravo tom slobodom, odnosno stanovništvom koje je "oslobođeno" Balkanskim ratovima. Stanovnici Makedonije bili su različite nacionalne i konfesionalne pripadnosti. Osjećali su se Bugarima, Grcima, Srbima ili Makedoncima, a države koje su osvojile područja Osmanskog Carstva potrudile su se asimilirati sve zatečeno stanovništvo. "Oslobođenjem" su mnogi stanovnici morali napustiti svoje domove i emigrirati u one države koje su oni osjećali matičnima. Oni koji su ostali bili su prisiljeni promijeniti konfesionalnu (nacionalnu) pripadnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest