Pregled bibliografske jedinice broj: 597086
Pretraživanje slika temeljeno na sadržaju
Pretraživanje slika temeljeno na sadržaju, 2010., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 597086 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pretraživanje slika temeljeno na sadržaju
(Content-based image retrieval)
Autori
Marija Kirin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.08
Godina
2010
Stranica
21
Mentor
Nives Mikelić Preradović
Ključne riječi
pretraživanje slika temeljeno na sadržaju; tipovi korisnika; ALIPR; CIRES; Fire; GIFT; imgSEEK; img(Anaktisi) i QBIC sustavi;
(content-based image retrieval; browser; surfer; searcher; ALIPR; CIRES; Fire; GIFT; imgSEEK; img(Anaktisi); QBIC systems)
Sažetak
Ovaj rad se bavi opisom i testiranjem sustava pretraživanja slika temeljenih na sadržaju te analizom anotiranja u tim sustavima. Objašnjene su osnovne značajke takvog pretraživanja. Pretražuje se preko sadržaja slika, tj. obilježja kao što su boja, oblik i tekstura. Za boju se može reći da je element koji se najčešće koristi. Razvijene su mnoge tehnike i alati kako bi se pretraživanje poboljšalo i korisniku olakšao posao. Jedna od važnijih tehnika je segmentacija kojom se, bez ljudske pomoći, automatski vrši podjela slike, a jedini nedostatak tog procesa je što nije pouzdan u nekontroliranoj okolini. Spomenute su vrste korisnika (browser, surfer i searcher) i podataka, kako bi se što bolje objasnila očekivanja performansi sustava od strane korisnika. Pretraživač je najkvalitetniji korisnik sustava jer on veoma jasno zna što želi, te zna kako to zatražiti od sustava, a na kraju i dobije ono što je tražio. Pokazalo se da je jako teško naučiti stroj ono što se ljudima čini jako jednostavnim, zbog složenosti značenjskih konstrucija u jeziku te zbog različite interpretacije istih pojmova od različitih korisnika sustava. Veliki dio rada posvećen je opisu i testiranju konkretnih sustava, kao što su: ALIPR, CIRES, Fire, GIFT, imgSEEK, img(Anaktisi) i QBIC za muzej Hermitage. Interaktivnost se čini najvažnijim zajedničkim obilježjem svih sustava, budući da svaki od sustava (osim što korisniku pruža mogućnost ocjene rezultata) traži od korisnika da makar samo tom ocjenom sudjeluje u razvijanju sličnih sustava. QBIC je prvi komercijalni sustav koji podržava upite temeljene na vizualnom sadržaju kod pretraživanja velikih baza slika. Omogućava pretraživanje preko primjera neke slike, skica i crteža te boje i teksture. Računala vrše mjerenja, a korisnici elementima dodaju semantička značenja. U radu su navedene najvažnije značajke većine poznatih sustava. Njihovim detaljnim testiranjem u ovom radu došla sam do zaključka da pretraživanja slika temeljenih na sadržaju još nije postiglo zadovoljavajući stupanj točnosti i odziva, ali da je na dobrome putu jer se sustavi svakodnevno usavršavaju uz pomoć korisnika, stručnjaka i osoba koje žele sudjelovati u takvim projektima, a cilj im je stvoriti što kvalitetnije sustave za buduće generacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti