Pregled bibliografske jedinice broj: 596945
Korisna i štetna entomofauna soje
Korisna i štetna entomofauna soje, 2012., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 596945 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korisna i štetna entomofauna soje
(Beneficial and pest entomofauna of soybean)
Autori
Ana Gajger
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.03
Godina
2012
Stranica
50
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
soja; entomofauna; brojnost; učestalost; Hrvatska
(soybean; entomofauna; dominance; frequency; Croatia)
Sažetak
Soja (Glycine max (L.) Merr.) je danas vodeća uljna i bjelančevinasta kultura, iznimnog kemijskog sastava zrna i važnih agrotehničkih svojstava. Zauzima važno mjesto u svjetskoj proizvodnji i preradi. U Hrvatskoj soja u novije vrijeme dobiva sve više na značenju. Štetnici soje u Hrvatskoj su nedovoljno proučeni, a svakim povećanjem proizvodnje predstavljaju sve veći problem. Zbog toga, cilj ovog rada bio je utvrditi štetnu i korisnu entomofaunu tijekom vegetacije soje, prateći dinamiku pojave, brojnost korisnih vrsta i intenzitet zaraze štetnim vrstama. Nisu sve vrste jednako štetne za soju. Mnoge od njih su samo prisutne i ne predstavljaju opasnost svake godine nego samo povremeno. Poznavanje cjelokupne entomofaune, njezine biologije i ekologije, temelj je određivanja potrebnih mjera zaštite od štetnika i očuvanja korisnih vrsta. Kako bi se utvrdile korisne i štetne vrste kukaca i grinja na soji, na pokušalištu u Maksimiru u 2010. god. provedeno je istraživanje. Tijekom vegetacije soje jedan puta tjedno obavljena je „košnja“ entomofaune entomološkom mrežom. Usporedno s košnjom obavljan je i vizualni pregled biljaka Prikupljene jedinke razvrstane su u redove i gdje je bilo moguće determinirane do porodice i vrste. Cenološke karakteristike populacija (dominantnost i učestalost) utvrđene su na razini redova. Ukupan ulov iznosio je 1357 jedinki koje su razvrstane u 6 redova: Thysanoptera, Hemiptera, Coleoptera, Lepidoptera, Diptera i Acarina. Entomofauna prikupljena entomološkom mrežicom brojila je 759 jedinki, dok je vizualnim pregledima utvrđeno 598 jedinki. U ukupnom lovu eudominantni su redovi Hemiptera (60, 3%) i Acarina (28, 5%), dok su subdominantni redovi Thysanoptera (4, 7%), Coleoptera (3, 3%), Lepidoptera (1, 8%) i Diptera (1, 4%). Prema učestalosti pojave red Hemiptera je konstatan, redovi Coleoptera, Acarina i Thysanoptera su akcesorni, a redovi Diptera i Lepidoptera su akcidentalni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)