Pregled bibliografske jedinice broj: 596875
Istraživanje Holokausta nad Romima i borba protiv diskriminacije
Istraživanje Holokausta nad Romima i borba protiv diskriminacije // 23. Sastanak Međunarodnog upravnog odbora: Desetljeće za uključivanje Roma 2005. - 2015.
Zagreb, Hrvatska, 2012. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 596875 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje Holokausta nad Romima i borba protiv diskriminacije
(Roma Holocaust research in the fight against discrimination)
Autori
Vojak, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
23. Sastanak Međunarodnog upravnog odbora: Desetljeće za uključivanje Roma 2005. - 2015.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.09.2012. - 25.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Romi; holokaust; Drugi svjetski rat; historiografija.
(Roma; Holocaust; Second World War; Historiography.)
Sažetak
Autor je u radu analizirao primjenu njemačkog nacionalsocijalističkog “projekta” "Endlösung" (tkz. "Konačno rješenje") nad romskom manjinom, pritom je istaknuo kako su Romi na području Europe bili jedni od prvih žrtava Drugoga svjetskog rata, te mnoge europske države preuzele su nacistički brutalni model istrebljenja, genocida koji mnogi tumače pojmovima holokausta ili porjamosa. Nakon antifašističke pobjede preživjeli Romi u Europi bili su i dalje socijalno, obrazovno, radno i na druge načine diskriminirani, a u nekim državama nastojalo ih se prisilno asimilirati zabranom prakticiranja njihovih običaja, kulture i jezika. U svjetskoj historiografiji stradanja Roma bila su svedeni tek na uzgrednu bilješku i „sekundarni“ (manje značajni) aspekt istraživanja u znanstvenim i drugim službenim publikacijama u usporedbi sa stradanjima židovskog stanovništva. Autor je u zaključku istaknuo kako se akademska zajednica u suradnji s drugim romskim, europskim institucijama, mora uključiti u istraživanje zločina nad Romima. Stoga, potrebno je formiranje zajedničkih međunarodnih znanstvenih projekata istraživanja stradanja Roma za vrijeme Drugog svjetskog rata. Unutar obrazovnog sustava mora se znatnije istaknuti ova problematika, kao i potreba za obilježavanje svih mjesta stradanja Roma. Vlasti moraju omogućiti širi javni prostor za otvorenu i argumentiranu raspravu o razmjerima stradanja i njegovima posljedicama na romsko stanovništvo i u tom kontekstu zajedno sa drugim relevantnim institucijama i pojedincima spriječiti sve uočljiviji anticiganizam i „opskurni“ i primitivni“ pokušaji historiografskog revizionizma.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0652 - Manjine u Hrvatskoj i Hrvati u okolnim zemljama: povijesni identiteti (Pavličević, Dragutin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb