Pregled bibliografske jedinice broj: 596413
Ambalažni polimerni polimerni materijali za pakiranje hrane
Ambalažni polimerni polimerni materijali za pakiranje hrane, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 596413 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ambalažni polimerni polimerni materijali za pakiranje hrane
(Polymer materials for food packaging)
Autori
Galović, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
25.09
Godina
2012
Stranica
44
Mentor
Hrnjak-Murgić, Zlata
Ključne riječi
ambalažni polimerni materijali; pakiranje hrane; ambalaža; svojstva ambalažnih materijala; dodaci ambalažnim polimernim materijalima
(packaging polymeric materials; food packaging; packaging materials; properties of packaging materials; additives for packaging polymeric materials)
Sažetak
Polimerni ambalažni materijali su specifičnih svojstvima te se stoga koriste kao zamjena za klasične materijale. Najčešće se upotrebljavaju ; celuloza, polietilen, polipropilen, polistiren, poli(etilen-tereftalat), poli(vinil-klorid) i poliamidi. Kako bi se poboljšala svojstva polimerne ambalaže dodaju im se razni dodaci kao što su stabilizatori, omekšivači, punila, pigmenti i drugi. Vrsta ambalažnog materijala odabire se prema svojstvima robe, pa tako ambalaža može biti trajna ili jednokratna, može biti za tekućine, krutine ili sipku robu. Osnovna funkcija ambalaže je zaštita robe, što podrazumijeva zaštitu od mehaničkih udara, utjecaja topline (sunca), vlage, insekata, onečišćenja, kontaminacije. Kvalitetna ambalaža znatno produljuje vijeka trajanja robe i omogućuje zadržavanje kvalitete upakirane robe. Polimerni ambalažni materijali naročito su prikladni za pakiranje hrane gdje nalaze veliku primjenu zbog iznimno dobrih barijernih svojstava. Barijerna svojstva podrazumijevaju nisku propusnost vlage i kisika i drugih plinova čime se sprječava kvarenje hrane. U radu je dan pregled podataka o proizvodnji, potrošnji, uvozu i izvozu ambalaže općenito s naglaskom na polimerne ambalažne materijale u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2000. do 2010.godine. Podaci su preuzeti od Hrvatkske gospodarske komore, sektora za industriju. Rezultati pokazuju da je najveća proizvodnja i potrošnja ambalaže od papira i kartona. U 2010. godini najviše se uvezlo plastične ambalaže, a najviše je izvezeno staklene ambalaže u posljednjih 10 godina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0821504-1976 - Istraživanje, razvoj i ocjena polimernih kompozita za primjenu u građevinarstvu (Hrnjak-Murgić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
125-1252971-3033 - Razvoj inovativnih višefunkcionalnih polimernih mješavina (Jelenčić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Zlata Hrnjak-Murgić
(mentor)