Pregled bibliografske jedinice broj: 596083
Književnost politike - programski tekstovi hrvatskog narodnog preporoda
Književnost politike - programski tekstovi hrvatskog narodnog preporoda // Komparativna povijest hrvatske književnosti / Pavlović, Cvijeta ; Glunčić-Bužančić, Vinka ; Meyer-Fraatz, Andrea (ur.).
Split : Zagreb: Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 46-62 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 596083 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Književnost politike - programski tekstovi hrvatskog narodnog preporoda
(The literature of politics - manifests of the croatian national revival)
Autori
Bošković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Komparativna povijest hrvatske književnosti
/ Pavlović, Cvijeta ; Glunčić-Bužančić, Vinka ; Meyer-Fraatz, Andrea - Split : Zagreb : Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 46-62
ISBN
978-953-163-377-2
Skup
Komparativna povijest hrvatske književnosti. Tema: Romantizam -ilirizam-preporod
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.09.2011. - 30.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Ilirizam; politika; programski tekstovi; poetika
(Illyrian Movement; politics; manifests; poetics)
Sažetak
U novijoj hrvatskoj povijesti ilirski je pokret jedna od "najznačajnijih hrvatskih nacionalnih ideologija" koju karakterizira uzdizanje nacionalnih vrijednosti na razinu dominantne nacionalne identifikacije. Njezina okosnica je jezična politika, pa je i zaokupljenost njime jedna od dominantnih odrednica todobne književnosti. U svojoj suštini ilirizam je ponajprije politički pokret kojemu je književnost služila kao sredstvo za ostvarenje postavljenih ciljeva. Zbog toga je morala žrtvovati nešto od svojih imanentnih svojstava i na sebe preuzeti druge, vremenu i oklonostima primjerene zadaće, što je uvjetovalo pojavu dviju vrsta tekstova: onih književnih i onih u kojima je književnost (tek) sredstvo izražavanja drugih, političkih ciljeva. Isprepletenost književnoga i političkoga u preporodnim tekstovima razlog je zašto se o njemu i ne može govoriti kao o "stilski čistoj pojavi". U radu je naglasak na programskim spisima/tekstovima narodnoga preporoda, na njihovim književnim i političkim svojstvima u kojima se zrcali dubina vremena i slojevitih društvenih, kulturnih i političkih odnosa, koja omogućuju da se može govoriti o politici književnosti. U radu se analiziraju neke od dominantnih književnih strategija u programskim tekstovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija