Pregled bibliografske jedinice broj: 595844
Stereotipi studenata o ženama žrtvama kaznenih djela
Stereotipi studenata o ženama žrtvama kaznenih djela // Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa / Milković, Marina ; Doležal, Dalibor ; Hržica, Gordana ; Stošić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 315-316 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 595844 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stereotipi studenata o ženama žrtvama kaznenih djela
(Students' stereotypes about female victims)
Autori
Lotar Rihtarić, Martina ; Jelena, Jaček ; Kovčo Vukadin, Irma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa
/ Milković, Marina ; Doležal, Dalibor ; Hržica, Gordana ; Stošić, Jasmina - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 315-316
ISBN
978-953-6418-71-8
Skup
Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2012. - 29.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Stereotipi; žrtve kaznenih djela; žene
(Stereotypes; victims; female)
Sažetak
Osobe koje su doživjele viktimizaciju proživljavaju čitav niz negativnih posljedica svoje viktimizacije, a negativno stereotipiziranje tih osoba od strane stručnjaka koji rade na njihovom slučaju i oporavku, članova njihove obitelji ili šire zajednice, može dovesti do sekundarne viktimizacije i utjecati na proces oporavka žrtve. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi razlike u stereotipima koji se pripisuju ženama žrtvama ovisno o tipu viktimizacije. U istraživanju je sudjelovalo 396 sudionika od čega je 42% muškaraca i 58% žena. Sudionici su bili studenti koji će u svojim budućim zanimanjima raditi sa žrtvama različitih kaznenih djela (studenti socijalne pedagogije, edukacijske rehabilitacije i prava). Sudionicima je prezentiran kratak životopis gospođe Novak te je njihov zadatak bio da na skali od -3 do +3 procjene koliko svaki od 50 različitih pridjeva opisuje prezentiranu ženu. Kreirane su 4 verzije životopisa – bez viktimizacije, silovanje u braku, izvanbračno silovanje i razbojništvo. Informacija o viktimizaciji je bila jedini različiti element u životopisu. Sudionici su podijeljeni u 4 skupine i svaka skupina je dobila jednu verziju životopisa. Rezultati su pokazali kako studenti različito percipiraju ženu koja nije žrtva i žrtve različitih tipova viktimizacije. Pokazalo se kako studenti žrtvi silovanja u braku, u odnosu na ženu koja nije žrtva, u većoj mjeri pripisuju osobine kao što su plašljivost, nesigurnost, naivnost. Žrtvi izvanbračnog silovanja, kao i žrtvi razbojništva u manjoj mjeri se pripisuju negativna obilježja te se procjene u tim situacijama u manjoj mjeri razlikuju od procjena za ženu koja nije doživjela viktimizaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb