Pregled bibliografske jedinice broj: 595791
Raznolikost grbica (Lepidoptera, Geometridae) Hrvatske i ekološka uvjetovanost njihove visinske rasprostranjenosti
Raznolikost grbica (Lepidoptera, Geometridae) Hrvatske i ekološka uvjetovanost njihove visinske rasprostranjenosti, 2012., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 595791 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost grbica (Lepidoptera, Geometridae) Hrvatske i ekološka uvjetovanost njihove visinske rasprostranjenosti
(Diversity of geometrid moths (Lepidoptera, Geometridae) of Croatia and ecological conditioning of their vertical distribution)
Autori
Mihoci, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.09
Godina
2012
Stranica
LII+248
Mentor
Prof. dr. sc. Mladen Kučinić, dr. sc. Nikola Tvrtković
Ključne riječi
raznolikost; grbice; Hrvatska; Biokovo; Lička Plješivica; vertikalna stratifikacija; Bergmannovo pravilo; Rapoportovo pravilo
(diversity; geometrid moths; Croatia; Biokovo; Lička Plješivica; vertical stratification; Bergmann's rule; Rapoport's rule)
Sažetak
Druga najbrojnija porodica leptira Palearktika, grbice (Lepidoptera, Geometridae) istraživana je analizom literaturnih podataka, materijala u zbirkama kao i recentnim terenskim istraživanjima. Analizom navedenih izvora u fauni Hrvatske zabilježene su ukupno 463 vrste, od kojih je 166 vrsta mtDNA barkodirano, a 12 je novih u fauni Hrvatske. Na uže istraživanim područjima Biokova i Ličke Plješivice utvrđene su 232 vrste, 164 na Biokovu, 132 na Ličkoj Plješivici. Brojnošću i abundancijom na Biokovu postoje dva maksimuma na tranziciji iz nižih u srednje te srednjih u više nadmorske visine, a taj se trend vertikalne stratifikacije na Ličkoj Plješivici pokazao na istim nadmorskim visinama. Vrijednosti svih indeksa raznolikosti smanjuju se s porastom nadmorske visine. Klasteriranjem i metodom nMDS-a se područja jasno odvajaju sa sličnošću od svega 16% te jasnim odvajanjem nižeg i srednjeg vertikalnog pojasa od vršne zone i tako na oba masiva. Multivarijantne analize gradijenata ukazuju da se utjecaj varijabli s promjenom nadmorske visine neznatno mijenja, ali dolazi do jasne distinkcije u promatranju njihovog utjecaja po sezonama. Na Biokovu i na Ličkoj Plješivici Rapoportovo visinsko pravilo nije potvrđeno jer rezultati pokazuju uži visinski raspon na oba kraja gradijenta i širi u središnjem dijelu. Rezultati dobiveni morfometrijskom analizom 1585 primjeraka grbica pokazuju da se s porastom nadmorske visine javljaju vrste koje imaju niže vrijednosti opterećenja krila što znači da se na višim nadmorskim visinama javljaju vrste koje s manje mase opterećuju krila, nižih disperzijskih sposobnosti i manje brzine leta. Na taksonomskoj razini porodice potvrđeno je Bergmannovo pravilo, kao i na taksonomskim razinama potporodica Ennominae i Larentiinae, dok ostale ne dolaze u cijelom vertikalnom rasponu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
183-1193080-0831 - Biologija ugroženih i endemičnih životinjskih vrsta Hrvatske (Podnar Lešić, Martina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski prirodoslovni muzej
Profili:
Iva Mihoci
(autor)