Pregled bibliografske jedinice broj: 595768
Geološki odnosi i recentna sedimentacija u Parku prirode „Kopački rit“
Geološki odnosi i recentna sedimentacija u Parku prirode „Kopački rit“ // Zbornik sažetaka znanstveno-stručnog skupa / Ozimec, Siniša ; Bolšec, Boris ; Mikulić, Davor ; Rožac, Vlatko (ur.).
Bilje: Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2012. str. 8-9 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 595768 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geološki odnosi i recentna sedimentacija u Parku prirode „Kopački rit“
(Geological relationships and recent deposition in the Kopački Rit Nature park)
Autori
Dragičević, Ivan ; Mayer, Dako ; Pavelić, Davor ; Vranjković, Alan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka znanstveno-stručnog skupa
/ Ozimec, Siniša ; Bolšec, Boris ; Mikulić, Davor ; Rožac, Vlatko - Bilje : Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2012, 8-9
ISBN
978-953-57324-0-2
Skup
Kopački rit jučer, danas, sutra
Mjesto i datum
Kopačevo, Hrvatska, 27.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Park prirode "Kopački rit"; geološki odnosi; recentna sedimentacija; debljina sedimenata; brzina sedimentacije
(Kopački Rit Nature park; geological relationships; recent deposition; sediment thickness; sedimentation rate)
Sažetak
Područje Parka prirode Kopački rit promatrano kroz geološku evoluciju predstavlja vrlo mladu pojavu. Današnji geološki i geomorfološki odnosi u najvećoj mjeri rezultat su klimatskih, sedimentacijskih, tektonskih i antropogenih djelovanja u zadnjih 10.000 godina, odnosno od završetka zadnje oledbe do danas. Antropogeni utjecaji ostvareni su izgradnjom nasipa i sprječavanjem plavljenja nekadašnjih poplavnih ravnica Drave i Dunava. Izgradnja brojnih kanala dodatno je izmijenila vodni režim u području Parka prirode „Kopački rit“, što snažno utječe na količine taloga koji se odlažu u najvećem dijelu za visokih vodostaja. Litološki sastav starijih sedimenata upućuje na kontinuitet sedimentacije još od vremena pliocena. Prevladavaju sitnozrnasti talozi. Pijesci i siltovi su najčešći. Udio pojedinih komponenti snažno varira horizontalno i vertikalno. Debljine slojeva variraju od centimetarskih do metarskih. Slojevi pijesaka ispod recentnih taloga u širem okruženju sadrže podzemnu vodu koja se koristi za vodoopskrbu. Strukturne rekonstrukcije šireg okruženja i egzaktna mjerenja upućiju na znatne tektonske pomake koji zajedno s odloženim sedimentima diktiraju današnja geomorfološka obilježja područja. Kako se u parku odlažu značajne količine taloga, a vodene se površine ubrzano smanjuju zbog sve dugotrajnijih suša i širenja invazivnog močvarnog bilja bilo je nužno započeti s egzaktnim istraživanjima kako bi se utvrdila brzina sedimentacije. Brzina sedimentacije, raspored i količina taloga u području parka nužni su za prognoziranje njegove budućnosti. Temeljno je pitanje prepustiti li park daljnjim, od ljudi izmjenjenim, prirodnim procesima, koji će vrlo brzo promijeniti izgled parka ili će se određenim zahvatima u prostor omogućiti dugotrajno očuvanje današnjeg izgleda. Prvi rezultati o brzini recentne sedimentacije u pojedinim dijelovima Parka prirode „Kopački rit“ dobiveni su na dva načina. Prvo, postavljanjem odgovarajućih za tu namjenu izrađenih posuda, koje su postavljene na odabrane lokalitete za vrijeme sušnog razdoblja. Nakon visokih voda, odnosno poplave, posude su kontrolirane i ustanovljena je vrlo različita debljina odložrnog taloga. Ona se kretala od 0, 00 do 17, 50 milimetara. Drugi način utvrđivanja debljine odloženog taloga bilo je geološko rekognosciranje pojedinih dijelova parka pri čemu je utvrđeno da se za pojedinih događaja visokih voda na pojedinim lokalitetima može odložiti 5 pa i više centimetara debeo sloj pretežito silta i sitnozrnastog pijeska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb