Pregled bibliografske jedinice broj: 595629
Razlike u doživljaju kvalitete života i socijalne podrške udomitelja obzirom na iskustvo udomiteljstva djece s teškoćama u razvoju
Razlike u doživljaju kvalitete života i socijalne podrške udomitelja obzirom na iskustvo udomiteljstva djece s teškoćama u razvoju // Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa / Milković, M., Doležal, D., Hržica, g., Stošić, J (ur.).
Zagreb: Printera Grupa, 2012. str. 294-295 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 595629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike u doživljaju kvalitete života i socijalne podrške udomitelja obzirom na iskustvo udomiteljstva djece s teškoćama u razvoju
(Differences in foster parents’ perception of quality of life and social support according to their experience of fostering children with disabilities)
Autori
Laklija, Maja ; Milić Babić, Marina ; Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa
/ Milković, M., Doležal, D., Hržica, g., Stošić, J - Zagreb : Printera Grupa, 2012, 294-295
Skup
8. međunarodni znanstveni skup - Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2012. - 29.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
udomitelji; kvaliteta života; socijalna podrška
(foster parents; the quality of life; social support)
Sažetak
Životno zadovoljstvo, osobna sreća i kvaliteta življenja različite su komponente onoga što se naziva subjektivna dobrobit (subjective well-being) pojedinca. Važnost je percepcije kvaliteta života udomitelja prepoznata u činjenici, kako pokazuju i suvremena istraživanja da osobe koje su zadovoljne svojim životom imaju bolje odnose s okolinom, bolje ispunjavaju radne i obiteljske uloge, zdravije su, emocionalno stabilnije i bolje podnose stres na poslu i izvan njega tj. u mogućnosti su kvalitetnije vršiti svoju udomiteljsku ulogu. S druge strane, socijalna podrška označava resurse u socijalnoj okolini koji pridonose dobrobiti udomitelja i pomažu mu u obnašanju njegove uloge posebice u nošenju sa stresnim i kriznim situacijama. U skladu s time cilj rada je dobiti uvid u doživljaj kvalitete života i socijalne podrške udomitelja te utvrditi postojanje razlike među udomiteljima obzirom na iskustvo udomiteljstva djece s i bez teškoća u razvoju. Pojam dijete s teškoćama u razvoju označava dijete s tjelesnim, senzoričkim, komunikacijskim i/ili intelektualnim teškoćama. Istraživanje je provedeno na uzorku od 276 udomiteljica s područja Hrvatske, od čega njih 90 udomljava djecu s teškoćama u razvoju. U istraživanju je korišten Upitnik zadovoljstva kvalitetom života (MANSA) te Upitnik socijalne podrške (Social Support Inventory -SSI). Cronbach α upitnika na uzorku udomiteljica u ovom istraživanju, upućuju na vrlo dobru pouzdanost oba upitnika. Rezultati istraživanja su pokazali da među udomiteljicama postoje razlike na česticama koje se odnose na socijalne kontakte i aktivnosti slobodnog vremena, pri čemu niže zadovoljstvo izražavaju udomiteljice koje udomljavaju dijete s teškoćama u razvoju. Nije utvrđeno postojanje razlike među udomiteljicama obzirom na učestalost primanja emocionalne i moralne podrške, financijske te praktične pomoći i savjeta vezanih uz udomiteljstvo. Dobiveni rezultati ukazuju na potrebu osiguravanja usluga i infrastrukture udomiteljima u njihovoj lokalnoj zajednici tijekom 24 satne skrbi za dijete u cilju njihova rasterećenja ali i integracije u socijalnu okolinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb