Pregled bibliografske jedinice broj: 595531
Nove revolucionarne mogućnosti u geodeziji koje pružaju otkrića za koja su dobivene Nobelove nagrade za fiziku 2005. i 1997. godine (str.1-19)
Nove revolucionarne mogućnosti u geodeziji koje pružaju otkrića za koja su dobivene Nobelove nagrade za fiziku 2005. i 1997. godine (str.1-19) // Geodetski list : glasilo Hrvatskoga geodetskog društva, 66(89) (2012), 1; 1-19 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 595531 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove revolucionarne mogućnosti u geodeziji koje pružaju otkrića za koja su dobivene Nobelove nagrade za fiziku 2005. i 1997. godine (str.1-19)
(New Revolutionary Possibilities in Geodesy Providing the Discoveries Awarded for Physics in 2005 and 1997 (str.1-19))
Autori
Solarić, Nikola ; Solarić, Miljenko ; Švehla, Dražen
Izvornik
Geodetski list : glasilo Hrvatskoga geodetskog društva (0016-710X) 66(89)
(2012), 1;
1-19
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
femtolaser; frekvencijski èešalj; frekvencijski lineal; optièki sat; mjerenje razlika gravitacijskog potencijala.
(femtolaser; frequency comb; frequency lineal; optical clock; measurement of difference in gravitation potential)
Sažetak
SAETAK. Nobelovu nagradu za fiziku 2005. godine dobili su Roy J. Glauber, John L. Hall i Theodor W. Hänsch za unapreðenja u podruèju optike. Nobelovu nagradu za fiziku 1997. godine dobili su Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji i William D. Phillips za otkriæe i razvoj metode hlaðenja i hvatanja u zamku atoma laserskom svjetlošæu. Unapreðenja koja su predloili Theodor W. Hänsch i John L. Hall uz podršku i otkriæa Stevena Chua, Claudea Cohen-Tannoudjija i Williama Phillipsa pruaju nove revolucionarne moguænosti znatnog unapreðenja toènosti mjerenja u geodeziji i u velikom broju drugih podruèja znanosti i primjena. Tako æe se s pomoæu optièkih satova moæi izmjeriti vrijeme èak preciznije nego atomskim satovima, te æe se na taj naèin moæi preciznije odrediti orbite navigacijskih satelita, a to znaèi i poloaji odreðivanih toèaka na površini Zemlje. Osim toga, otvara se moguænost odreðivanja razlike gravitacijskih potencijala izmeðu toèaka na površini Zemlje uz primjenu Einsteinove opæe teorije relativnosti. Na taj æe se naèin moæi izravnim mjerenjima povezati visine izmeðu kontinenata, a i poboljšati povezivanja nivelmanskih mrea izmeðu pojedinih drava unutar kontinenata. Osim toga bit æe omoguæeno i preciznije mjerenje duljina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
007-1201785-3539 - Razvoj znanstvenog mjeriteljskog laboratorija za geodetske instrumente (Solarić, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Geobase
- Geophoka.-, Journal of geodesy.-,