Pregled bibliografske jedinice broj: 59546
Izvedba protočno injekcijske ćelije i njena primjena kod određivanja željeza
Izvedba protočno injekcijske ćelije i njena primjena kod određivanja željeza, 2000. (ostalo).
CROSBI ID: 59546 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvedba protočno injekcijske ćelije i njena primjena kod određivanja željeza
(Designe of flow-injection cell and there aplication for determination of iron)
Autori
Vrsalović, Ladislav
Izvornik
III. susret mladih kemijskih inženjera, Zagreb
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2000
Ključne riječi
fluorid ion-selektivna elektroda; potenciometrija; protočna injekcijska analiza; Fe(III); željezo
(fluoride ion-selective electrode; potentiometric; flow-injection analysis; Fe(III); iron)
Sažetak
Izrađena je i opisana ćelija za protočno injekcijsku analizu. Ćelija dizajnirana na način opisan u ovom radu udovoljava zahtjevnosti protočno injekcijske analize (mali volumen uzorka, mogućnost analize velikog broja uzoraka, udaljenost mlaznice od površine elektrode, te smještaj i položaj elektrode u mjernom sustavu), a osim navedenog pruža i mogućnost određivanja u složenim analitičkim uzorcima.
Ispitana je primjena jednokanalnog i dvokanalnog sustava na određivanje željezo(III)- iona protočno injekcijskom analizom uz detektor fluorid ion-selektivna elektroda.
Kod testiranja elektrode prema željezo(III)-ionima primjenom jednokanalnog sustava uočena je linearnost odziva u koncentracijskom području od 10-1 do 10-3 mol/L, dok je linearnost odziva elektrode pomaknuta za jednu koncentracijsku dekadu prema nižim koncentracijama željezo(III)-iona, kada je testiranje izvršeno primjenom dvokanalnog sustava. Ispitivanje je izvršeno pri pH vrijednostima 2.0; 2.8; i 3.4; te pri brzinama protoka 2.86 mL/min i 3.45 mL/min, a promjene potencijala po koncentracijskoj dekadi su od 17.9 do 32.3 mV za jednokanalni sustav odnosno od 25.9 do 28.9 mV za dvokanalnu izvedbu sustava.
Izvršeno je mjerenje i kontinuiranom analizom i klasičnom potenciometrijom. Područje linearnog odziva elektrode prema željezo(III)-ionima u ova dva slučaja je do koncentracije željezo(III)-iona 10-4 mol/L s promjenom potencijala po koncentracijskoj dekadi oko 51.0 mV.
Iz dobivenih rezultata može se zaključiti da je stehiometrijski odnos željeza i fluorida različit za mjerenja provedena protočno injekcijskom analizom i klasičnom potenciometrijom, odnosno kontinuiranom analizom. Pretpostavljeno je da kod protočno injekcijske analize nastaje kompleks FeF2+ dok kod kontinuirane analize i klasične potenciometrije nastaje kompleks oblika FeF2+. Ispitana je interferencija kationa koncentracija 10-2 mol/L i aniona koncentracija 10-3 mol/L na određivanje željeza. Kationi Ca2+ i Mg2+ ne interferiraju, dok Cu2+ i Mn2+interferiraju pri nižim koncentracijama željeza. Karbonat-ion interferira samo na koncentracije željezo(III)-iona niže od koncentracije karbonata, a persulfat-ion interferira u cijelom koncentracijskom području željeza.
Izvorni jezik
Hrvatski