Pregled bibliografske jedinice broj: 595241
Vodikova krhkost kao posljedica difuzije vodika u čeličnim materijalima
Vodikova krhkost kao posljedica difuzije vodika u čeličnim materijalima, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Metalurški fakultet, Sisak
CROSBI ID: 595241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vodikova krhkost kao posljedica difuzije vodika u čeličnim materijalima
(Hydrogen embrittlement as consequence of hydrogen diffusion in steel materials)
Autori
Mitić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Metalurški fakultet
Mjesto
Sisak
Datum
26.09
Godina
2012
Stranica
29
Mentor
Begić Hadžipašić, Anita
Ključne riječi
visokočvrsti konstrukcijski čelik ; elektrokemijske metode ; difuzija vodika ; vodikova krhkost ; mikrostruktura
(high-strength structural steel ; electrochemical methods ; hydrogen diffusion ; hydrogen embrittlement ; microstructure)
Sažetak
Elektrokemijskim eksperimentima koji omogućavaju navodičenje uzoraka simulirajući uvjete iz prakse, proučavana je vodikova krhkost visokočvrstih konstrukcijskih čelika kao posljedica difuzije vodika u čeličnim materijalima. Permeacijskim eksperimentima difuzije vodika kroz čeličnu membranu modernog višefaznog konstrukcijskog TRIP- čelika dobiven je niži difuzijski koeficijent u odnosu na klasični konstrukcijski čelik, što upućuje na to da TRIP-čelik ima manje zamki za vodik. Optičkom mikroskopijom je utvrđena povoljnija mikrostruktura modernog konstrukcijskog TRIP- čelika u odnosu na klasični konstrukcijski čelik. Naime, izrazito sitnozrnata mikrostruktura TRIP-čelika sastoji se od ferita, bainita i zaostalog austenita, pri čemu je zaostali austenit s aspekta vodikove krhkosti povoljnija faza od martenzita, jer ima višu topljivost ugljika i vodika te nižu tvrdoću. S druge strane, mikrostruktura klasičnog konstrukcijskog čelika nije sitnozrnata, već se sastoji od većih zrna ferita s ponešto cementita, poznatim kao ireverzibilna zamka. Iz dobivenih rezultata može se zaljučiti da je predstavnik modernog visokočvrstog konstrukcijskog čelika pokazao veću otpornost prema vodikovoj krhkosti u odnosu na klasični konstrukcijski čelik te se može smatrati prikladnijim konstrukcijskim materijalom za primjenu u uvjetima gdje je kontakt s vodikom neizbježan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA
Projekti:
124-1241565-1524 - Okolišem potpomognuta degradacija metala i adsorpcija na otpadnim C-materijalima (Malina, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak