Pregled bibliografske jedinice broj: 595145
Obrada procjednih voda s odlagališta otpada tlačnim membranskim postupcima
Obrada procjednih voda s odlagališta otpada tlačnim membranskim postupcima, 2012., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 595145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrada procjednih voda s odlagališta otpada tlačnim membranskim postupcima
(Treatment od landfill leachate waters by pressure driven processes)
Autori
Strmecky, Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2012
Stranica
63
Mentor
Košutić, Krešimir
Neposredni voditelj
Dolar, Davor
Ključne riječi
procjedne vode s odlagališta otpada; membranski tlačni procesi; predobrada; MDK
(landfill leachate waters; pressure driven membrane processes; pre-treatment; MCL)
Sažetak
U današnje vrijeme sve više se vodi briga o okolišu i njegovom utjecaju na zdravlje ljudi. Stoga i procjedne vode s odlagališta otpada zahtijevaju prikladnu obradu prije ispuštanja u sustave javne odvodnje i prirodne vodonosnike. Konvencionalne metode se zamjenjuju modernim tehnologijama poput membranskih tlačnih procesa mikrofiltracije (MF), ultrafiltracije (UF), nanofiltracije (NF) i reverzne osmoze (RO). Cilj ovog rada bio je obraditi procjednu vodu s odlagališta otpada Jakuševac u Zagrebu tlačnim membranskim procesima uz mogućnost dobivanja parametara obrađene procjedne vode ispod MDK zakonske vrijednosti definirane Pravilnikom o graničnim vrijednostima opasnih i drugih tvari u otpadnim vodama (NN 94/08). Određivali su se parametri definirani privilnikom: ukupni organski ugljik (UOU), kemijska potrošnja kisika (KPK), amonijevi ioni, anioni, teški metali itd). Kao metode predobrade realnog uzorka procjedne vode korištene su koagulacija i MF (metoda 1), koagulacija, MF i UF (metoda 2) i adsorpcija, MF i UF (metoda 3). Procjedne vode s odlagališta otpada Jakuševac opterećene su organskim tvarima (KPK>747 mg O2 L-1, UOU>415 mg C L-1), anorganskim tvarima (γ (Cl-)=6754.93 mg L-1, a γ (NO2-)=1012.64 mg L-1. Procjedne vode obrađene su na tri načina: 1) koagulacijom, filtracijom i RO/NF obradom, 2) koagulacijom, filtracijom, UF i RO/NF obradom i 3) adsorpcijom, filtracijom, UF i RO/NF obradom. Obradom procjedne vode s reverzno osmotskim XLE i nanofiltracijskim NF90 membranama UOU se smanjio ispod MDK vrijednosti, dok su relativno slabiji rezultati dobiveni s nanofiltracijskim NF270 membrana. Sve vrijednosti KPK nakon obrade su ispod MDK vrijednosti, osim nakon membrana NF270. U sve tri metode koncentracije F-, NO2-, i SO42- u permeatu su ispod zakonskih vrijednosti, jedino je koncentracija ostala povišena u metodi 1 i 3 nakon svih membrana, a u metodi 2 samo nakon membrana NF270. Mjerenjem protoka ustanovilo se kako je blokiranje membrana bilo najveće u metodi 1 (protok kroz membrane nakon pranja nije se vratio na početnu vrijednost), dok je najmanje bilo u metodi 3 (protok svih membrana se vratio na početni osim XLE(2) membrane).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1253008-3009 - Membranski i adsorpcijski postupci uklanjanja organskih tvari pri obradbi voda (Košutić, Krešimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb