Pregled bibliografske jedinice broj: 594910
Proizvodnja i zalihe ugljikovodika u hrvatskom dijelu Panonskog bazenskog sustava i Sjevernom Jadranu
Proizvodnja i zalihe ugljikovodika u hrvatskom dijelu Panonskog bazenskog sustava i Sjevernom Jadranu, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 594910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja i zalihe ugljikovodika u hrvatskom dijelu Panonskog bazenskog sustava i Sjevernom Jadranu
(Production and hydrocarbon reserves in the Croatian part of the Pannonian Basin System and Northern Adriatic)
Autori
Zečević, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
Podatak o recenziji nije dostupan
Godina
2012
Stranica
20
Mentor
Malvić, Tomislav
Ključne riječi
Panonski bazen; proizvodnja; zalihe ugljikovodika; statistička obrada; eksponencijalna funkcija; investicijski rizik.
(Pannonian Basin System; production; reserves of hydrocarbons; statistical analysis; exponential functions; investment risk)
Sažetak
Osnovni cilj ovoga rada bio je analiza proizvodnje i zaliha ugljikovodika u hrvatskom dijelu Panonskog bazenskog sustava. Taj sustav je dio pretežito nizinskog područja koje se rasprostire približno između planinskih lanaca Alpi, Karpata i Dinarida. Hrvatska zauzima jugozapadni dio toga prostora koji je približno omeđen rijekama Kupom i Savom na jugu te Murom i Dravom na sjeveru, Medvednicom i Kalnikom na zapadu, a Baranjom i Dunavom na istoku. To područje je bogato zalihama ugljikovodika koji su na temelju publiciranih podataka o proizvodnji i zalihama statistički obrađeni i grafički prikazani u ovom radu. Obrađeni podaci odnose se na razdoblje proizvodnje od 1941. do 2005. godine. Izračunate ukupne pridobive rezerve za HPBS iznose 219 x 106 m3 ekvivalenta nafte od čega je do 2005. godine pridobivene ukupno 179 x 106 m3 dok preostale rezerve iznose oko 40 x 106 m3 ekvivalenta nafte. Za područje Sjevernog Jadrana ukupne pridobive rezerve iznose 23582, 41 x 106 m3 plina od čega je do 2008. godine pridobiveno ukupno 7264 x 106 m3 dok na preostale rezerve otpada 16318, 2 x 106 m3 plina. U završnom poglavlju prikazan je pristup ulaganjima u nova geološka otkrića obzirom na uporabu eksponencijalne funkcije u procjeni investicijskog rizika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-0237 - Stratigrafska i geomatematička istraživanja naftnogeoloških sustava u Hrvatskoj (Velić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Malvić
(mentor)