Pregled bibliografske jedinice broj: 594532
Migracije njemačkog stanovništva na hrvatskom području tijekom Drugog svjetskog rata i poraća
Migracije njemačkog stanovništva na hrvatskom području tijekom Drugog svjetskog rata i poraća // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 12 (2012), -; 271-294 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 594532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Migracije njemačkog stanovništva na hrvatskom području tijekom Drugog svjetskog rata i poraća
(Migrations of the German population on Croatian territory during World War II and the post-war period)
Autori
Karakaš Obradov, Marica
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 12
(2012);
271-294
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Drugi svjetski rat; Nezavisna Država Hrvatska; "narodna demokracija"; Hrvatska; Nijemci; migracije; iseljavanja; preseljavanja/evakuacije; izbjeglištvo; protjerivanje
(Second World War; Independent State of Croatia; "people's democracy"; Croatia; Germans; migrations; emigration; resettlement/evacuation; exile; banishment)
Sažetak
Na području Nezavisne Države Hrvatske živjelo je oko 170 000 Nijemaca i to oko 150 000 na području Hrvatske i oko 20 000 na području Bosne i Hercegovine. Tijekom rata kako su ratna zbivanja ugrožavala sigurnost njemačkih naselja i stanovništva vodstvo Njemačke narodne skupine na području NDH provelo je preseljavanja/evakuacije svojih pripadnika na sigurnija područja. U početku unutar područja NDH, a potom će 1944. uslijediti velika evakuacija na područje Trećeg Reicha. Manji dio Nijemaca s područja NDH, odnosno gotovo svi Nijemci iz Bosne i Hercegovine te oko 2 500 Nijemaca iz hrvatskih gradova i sela trajno je iseljeno 1942. na područje trećeg Reicha. Poslije rata preseljene/evakuirane i izbjegle Nijemce jugoslavenske vlasti nisu htjele primiti natrag te su planirale i preostale jugoslavenske Nijemce iseliti/protjerati. Na hrvatskom području poslije rata ostalo je oko 20 000 Nijemaca, pretežno djeca, žene i starci, i oni su najvećim dijelom internirani u neposrednom poraću u logore na području Hrvatske i Vojvodine. Oni koji su preživjeli većinom su iselili te možemo reći da je jugoslavenski/hrvatski prostor, do sredinom 1960-ih godina 20. stoljeća, gotovo "očišćen" od njemačke nacionalne skupine. Nestanak hrvatskih Nijemaca bitno je promijenio kulturnu, nacionalnu i vjersku sliku Slavonije, Srijema i Baranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190609-0584 - Ljudski gubici Hrvatske u Drugom svjetskom ratu i poraću (Gajger, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Marica Karakaš Obradov
(autor)