Pregled bibliografske jedinice broj: 594490
Strategije suočavanja članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti
Strategije suočavanja članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti // Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 48 (2012), 2; 86-97 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 594490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategije suočavanja članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti
(Coping strategies of family members suffering from Alzheimer’s disease)
Autori
Rusac, Silvia ; Laklija, Maja ; Milić Babić, Marina
Izvornik
Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja (1331-3010) 48
(2012), 2;
86-97
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Alzheimerova bolest; njegovatelj; strategije suočavanja; skrb
(Alzheimer’s disease; caregivers; coping strategies; care)
Sažetak
Potreba za sustavnom skrbi o oboljeloj osobi te njegovatelju člana uže obitelji oboljelog svakim danom je sve veća. Kako se njegovatelji nose sa zadacima njegovateljske uloge uvelike ovisi o vrsti strategija suočavanja koje koriste u svakodnevnoj skrbi o oboljeloj osobi. Stoga je cilj istraživanja utvrditi razlike u korištenim strategijama suočavanja njegovatelja obzirom na neka socio-demografska obilježja ispitanika i njegove obitelji te utvrditi razlike u strategijama suočavanja njegovatelja obzirom na neka obilježja skrbi o oboljeloj osobi. Rezultati su pokazali da njegovatelji najčešće koriste redefiniranje situacije i aktivno suočavanje te traženje podrške, nakon čega slijedi traženje duhovne podrške, zatim strategije usmjerene na pasivno/izbjegavajuću procjenu situacije te mobiliziranje resursa obitelji. Zanimljivo je da su resursi obitelji najmanje korišteni, tj. da njegovatelji pomoć traže od drugih izvora više nego li od članova uže obitelji. Žene učestalije od muškaraca koriste strategije aktivnog suočavanja i traženja duhovne podrške. Strategiju mobiliziranja resursa učestalije koriste kućanstva s višim primanjima, dok ona s nižim primanjima učestalije koriste pasivno/izbjegavajuće procjene situacije. Utvrđeno je i da osobe koje su nižeg stupnja sagorijevanja i manje opterećene zahtjevima dnevne skrbi češće koriste strategiju redefiniranja situacije. U radu se daju preporuke za pravodobnu i adekvatnu podršku njegovateljima članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti kako bi se u konačnici poboljšala kvaliteta života oboljelog, njegovatelja i cijele obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO
- EBSCO, SCOPUS, PsycINFO, CSA Linguistics and Language Behavior Abstracts, IndexCopernicus, ERIH