Pregled bibliografske jedinice broj: 594084
Suzbijanje kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis. Hbn.) na krizantemama u zaštićenom prostoru
Suzbijanje kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis. Hbn.) na krizantemama u zaštićenom prostoru, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 594084 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suzbijanje kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis. Hbn.) na krizantemama u zaštićenom prostoru
(Control of European Corn Borer (Ostrinia nubilalis. Hbn.) on Chrysanthemums in greenhouses)
Autori
Ivček, Matea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2012
Stranica
24
Mentor
Kos, Tomislav
Ključne riječi
feromoni; insekticidi; krizanteme; kukuruzni moljac
(pheromones; insecticides; chrysanthemums; european corn borer)
Sažetak
Kukuruzni moljac (Ostrinia nubilalis Hbn.) je najznačajniji je polifagni štetnik hrvatske poljoprivrede, može sniziti prinos kukuruza i do 25%. Osim kukuruza napada i neke druge kulture, papriku, rajčicu, grah, celer, blitvu, a među njima su i krizanteme. Štete izaziva gusjenica. Nakon izlaska iz jaja, gusjenica se ubuši u stabljiku gdje se hrani izgrizanjem biljnog tkiva. Zbog šteta vršni lisni pupovi venu i suše se. Kada prerežemo uvelu stabljiku, u njezinoj unutrašnjosti obično se može naći gusjenica kukuruznog moljca. Krizanteme se smatraju najomiljenijim rezanim cvijećem zbog svojih oblika i boja cvjetne glavice te duge izdržljivosti stajanja u vodi. Već odavna predstavljaju glavni ukras kućnih vrtova. U Hrvatskoj je najpopularniji uzgoj rezanih kultivara krizantema za dan Svih Svetih. Krizanteme trebaju biti uzgojene na određeno razdoblje u godini kada se najviše prodaju. Ciljevi rada su pregledati dostupnu literature o pojavi i štetnosti kukuruznog moljca na ukrasnom bilju, posebice na krizantemama te pokusom istražiti utjecaj insekticida na pojavu gusjenica kukuruznog moljca i oštećenja na krizantemama u zaštićenom prostoru temeljem praćenja leta odraslih 2. generacije. Jednogodišnjim pokusom provedenim u SZ Hrvatskoj istraživana je privlačnost feromona za kukuruznog moljca u rasadniku krizantema te djelotvornost četiri insekticida. Korištena su 3 tipa feromona E, Z i E/ Z, dok se feromon tipa E pokazao najučinkovitijim. Svaki feromon je postavljen u ferotrap RAG mađarskog proizvođača Czsalomon® na drveni kolac u 3 repeticije na minimalni razmak od 25 m, visine 1, 5 m. Feromoni su postavljeni 10.8.2011. Pregled je obavljan svakih 3 do 5 dana, a 20.8.2011. su feromonske kapsule zamijenjene novima. Pokus s insekticidima postavljen je prema shemi latinskog kvadrata sa 4 varijante u 4 ponavljanja. Osnovna varijanta pokusa bila je jedna lončanica s najmanje 4 stabljike krizantema. Nakon tretiranja u tri očitavanja detaljnim pregledom biljaka i disekcijom je utvrđen broj hodnika i gusjenica u svakoj od oštećenih biljaka te je utvrđen intenzitet zaraze na osnovi broja hodnika i broja gusjenica. Prosječan broj gusjenica, duljina hodnika i broj napadnutih biljaka uspoređen je među varijantama pokusa analizom varijance (ANOVA). Ulov leptira je izostao, slabiji ulov zabilježen je jedino na feromonu tipa E. Od primijenjenih insekticida najbolju djelotvornost je imao spinosad i lufenuron, dok je lambda-cihalotrin bio nešto slabiji u vidu smanjivanja duljine hodnika u stabljici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Kos
(mentor)