Pregled bibliografske jedinice broj: 593563
Socijalna i emocionalna usamljenost kod adolescenata: povezanost s depresijom i agresivnim ponašanjem
Socijalna i emocionalna usamljenost kod adolescenata: povezanost s depresijom i agresivnim ponašanjem, 2012., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 593563 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalna i emocionalna usamljenost kod adolescenata: povezanost s depresijom i agresivnim ponašanjem
(Social and emotional loneliness in adolescence: relations to depression and aggressive behavior)
Autori
Lipić, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
05.09
Godina
2012
Stranica
44
Mentor
Brajša-Žganec, Andreja
Ključne riječi
socijalna i emocionalna usamljenost; adolescencija; depresija; agresivno ponašanje
(social and emotional loneliness; adolescence; depression; aggressive behavior)
Sažetak
Ovaj rad bavi se istraživanjem usamljenosti u adolescenciji. Primarni cilj istraživanja bio je ispitati odnos socijalne i emocionalne usamljenosti s depresijom i različitim oblicima agresivnog ponašanja (suprotstavljanje i prkošenje, poremećaj ophođenja, međuvršnjačko nasilje i osjećaj žrtve u socijalnim odnosima). U istraživanju je sudjelovalo 313 učenika drugih razreda srednjih škola, prosječne dobi 16 godina. Korištene su sljedeće skale: Skala socijalne i emocionalne usamljenosti za adolescente (Ćubela Adorić i Nekić, 2004), Skala depresivnosti za djecu (M. Kovacs, 1990 ; adaptirana prema Živčić, 1994) te Skala agresivnosti za djecu i adolescente (Vulić-Prtorić, 2008). Istraživanje je pokazalo da srednjoškolci pokazuju sniženu razinu socijalne i emocionalne usamljenosti, depresije i različitih oblika agresivnog ponašanja. Mladići su u prosjeku usamljeniji i agresivniji u odnosu na djevojke, dok spolne razlike u izraženosti depresivnih simptoma nisu zabilježene. Rezultati regresijske analize pokazali su da je socijalna usamljenost povezana s poremećajem ophođenja, međuvršnjačkim nasiljem i osjećajem žrtve. Usamljenost u obitelji je značajan prediktor depresije i svih oblika agresivnog ponašanja, osim simptomatologije žrtve, dok je usamljenost u ljubavnim vezama prediktor depresije i osjećaja žrtve u socijalnim odnosima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1527 - Odrednice roditeljstva, obiteljski odnosi i psihosocijalna dobrobit djece (Raboteg-Šarić, Zora, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Andreja Brajša-Žganec
(mentor)