Pregled bibliografske jedinice broj: 592950
Istraživanja migracijskih i postmigracijskih fenomena: primjeri migranata iz Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj
Istraživanja migracijskih i postmigracijskih fenomena: primjeri migranata iz Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj // Workshop on Migration-related Research
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 2012. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 592950 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanja migracijskih i postmigracijskih fenomena: primjeri migranata iz Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj
(Research of Migration and Post-Migration Phenomena: Examples of Migrants from Bosnia and Herzegovina in Croatia)
Autori
Kuti, Simona ; Gregurović, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Workshop on Migration-related Research
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 10.09.2012. - 11.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
transnacionalni socijalni prostori; Bošnjaci; Hrvatska; transnacionalne veze
(transnational social spaces; Bosniaks; Croatia; transnational ties)
Sažetak
U izlaganju se osvrćemo na rezultate empirijskog istraživanja provedenog u Hrvatskoj 2009. i 2010. godine. Istraživanje transnacionalnih socijalnih prostora migranata u Hrvatskoj provedeno je u sklopu projekta „Transnacionalne migracije – izazovi hrvatskom društvu“. Transnacionalni socijalni prostori tj. „kontinuirane veze osoba, mreža i organizacija preko granica više nacija-država“ (Faist, 2000) operacionalizirani su kombinacijom elemenata tri glavna teorijska pristupa (Pries, Faist, Levitt i Glick Schiller), radova o migrantskom transnacionalizmu i klasičnih istraživanja migracija. Istraživanje metodom polustrukturiranih intervjua (svibanj 2009. – ožujak 2010.) uključilo je i 20 predstavnika i predstavnica bošnjačke migrantske skupine. Primijenjeno uzorkovanje kombiniralo je metodu „grude snijega“ s načelom maksimalne varijacije (Miles i Huberman, 1994) kako bi se postigla zastupljenost različitih iskustava sugovornika i sugovornica prema spolu, dobi, stručnoj spremi i zanimanju. Izdvojeno je šest analitičkih dimenzija transnacionalnog socijalnog prostora: dimenzija fizičkog prostora, vremenska dimenzija, dimenzija aktivnosti, relacijska dimenzija, subjektivna i kontekstualna dimenzija. Kratko ćemo se osvrnuti na geografsku raspodjelu, povijest imigracije i sociodemografske karakteristike Bošnjaka u Hrvatskoj, a u prikazu rezultata istraživanja naglasit ćemo transnacionalne aktivnosti bošnjačkih migranata i migrantica (od ekonomskih do političkih, uključujući i fizičku mobilnost preko granica nacija-država) i održavanje veza s osobama i institucijama u BiH, ali i drugim državama. Obzirom na rasprostranjenost i frekventnost održavanja obiteljskih veza preko granica nacija-država, rezultati istraživanja potvrđuju važnost relacijske dimenzije za koncipiranje transnacionalnih socijalnih prostora pripadnika bošnjačke migrantske skupine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
076-0762385-1516 - Interkulturni pristup etničkoj različitosti i identitet: Hrvatska – Europa (Čačić-Kumpes, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
076-0762385-2378 - Transnacionalne migracije - izazovi hrvatskom društvu (Božić, Saša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb