Pregled bibliografske jedinice broj: 592517
Utjecaj paleogeografije na taloženje pleistocenskih rezervoara tipa tankih slojeva
Utjecaj paleogeografije na taloženje pleistocenskih rezervoara tipa tankih slojeva // Naftaplin, Zbornik radova / Meandžija, I. et al. (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2012. str. 9-17 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 592517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj paleogeografije na taloženje pleistocenskih rezervoara tipa tankih slojeva
(Influence of paleogeographic constrains on deposition of Pleistocene thin layers reservoirs type)
Autori
Majstorović Bušić, Ana ; Vaniček, Vlatka ; Parlov, Bogomil
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Naftaplin, Zbornik radova
/ Meandžija, I. et al. - Zagreb : Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2012, 9-17
Skup
1. međunarodna konferencija i izložba o naftno-plinskom gospodarstvu u središnjoj i istočnoj Europi
Mjesto i datum
Siófok, Mađarska, 14.09.2011. - 16.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tanki slojevi; turbiditne struje; pleistocen; Sjeverni Jadran
(thin layers; turbidity currents; Pleistocene; Northern Adriatic)
Sažetak
Istraživanje rezervoara tipa tankih slojeva usko je vezano uz poznavanje paleogeografskih uvjeta, poznavanje vrste mehanizma unosa sedimenata, samog taloženja materijala kao i vremena u kojem se zapunjavanje bazena odvijalo. U novije vrijeme, na području Sjevernog Jadrana, počelo se intenzivnije istraživati upravo ta vrsta rezervoara, a prvi podatci dobiveni su i izrađenim bušotinama u navedenom okružju. Tanki slojevi su djelovi pleistocenskih turbiditnih sekvenca Carola Fm. Sam materijal unašan je u bazen paleo Po rijekom, a pomicanje glavne matice rijeke tijekom vremena te oblik bazena određuju taloženje ove vrste rezervoara. Unos materijala odvijao se turbiditnim strujama, a tijekom zapunjavanja bazena uočava se nekoliko turbiditnih slijedova. Glavnina materijala unašana rijekom odlagana je na talijanskoj strani bazena, no dio pleistocenskih naslaga formacija Porto Garibaldi i Carola nalaze se i uz naš dio Jadrana. U slučaju da su zadovoljeni svi uvjeti potrebni za taloženje intervala T¬d i Te Boumine sekvence, razvit će se thin layer-i u vrhu pojedinog paketa. Navedene slojeve tvori materijal koji se taloži iz suspenzije na bokove bazena. Uglavnom se radi o sitnozrnastom detritusu s vrlo visokim udjelom pelitnog bazenskog materijala, nekonsolidiranom, slabo izražene laminacije, jako bioturbiranom, a fosilna zajednica predstavljena je uglavnom planktonskim foraminiferama, s niskim udjelom bentičke zajednice. Thin layer-i nisu vidljivi na seizmičkim profilima, te se prilikom njihove interpretacije koristimo karotažnim logovima. Promjena facijesa unutar istog paketa, iz srednjezrnastog facijesa (u dubljim dijelovima) u sitnozrnasti (prema isklinjenju na bokovima) može se pratiti unutar bazena pomoću novijih karotažnih logova. Njihovom interpretacijom određuju se svojstva, a potom se smještaju u prostor koristeći seizmičke profile. Obzirom da ih nalazimo u zoni isklinjenja turbiditnih sekvenci na O. Santerno Fm., najčešće će imati statigrafska zatvaranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija