Pregled bibliografske jedinice broj: 592498
Tragom Prelogova "čitanja" iz dokumenata i kamena - primjeri iz baroknog Dubrovnika, freske u palači Luke Junija Sorkočevića i pročelje bratovštinske crkve Rozario
Tragom Prelogova "čitanja" iz dokumenata i kamena - primjeri iz baroknog Dubrovnika, freske u palači Luke Junija Sorkočevića i pročelje bratovštinske crkve Rozario // Prelogova baština danas, u povodu devedesete obljetnice rođenja Milana Preloga / Horvat-Levaj, Katarina (ur.).
Zagreb: Institut za povijest umjetnosti, 2013. str. 190-311 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 592498 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tragom Prelogova "čitanja" iz dokumenata i kamena - primjeri iz baroknog Dubrovnika, freske u palači Luke Junija Sorkočevića i pročelje bratovštinske crkve Rozario
(On the trace of Milan Prelog s "reading" from the docuemnts and the stone - the examples from Baroque Dubrovnik)
Autori
Horvat-Levaj, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prelogova baština danas, u povodu devedesete obljetnice rođenja Milana Preloga
/ Horvat-Levaj, Katarina - Zagreb : Institut za povijest umjetnosti, 2013, 190-311
ISBN
978-953-6106-98-1
Skup
Prelogova baština danas
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 28.11.2009. - 29.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Milan Prelog; Dubrovnik; barokna arhitektura
(Milan Prelog; Dubrovnik; Baroque Architecture)
Sažetak
Neprocjenjiva je zasluga Milana Preloga u istraživanju graditeljske baštine na tlu Hrvatske, od antike pa sve do suvremenog doba. U tom pogledu jednako je važno proširivanje tema istraživanja, prebacivanjem težišta od sakralnih građevina na profanu arhitekturu i urbanizam, kao i usavršavanje znanstvene metodologije ravnopravnim tretiranjem arhivskih dokumenata i materijalnih ostataka. Takvim svojim opredjeljenjem Milan Prelog neminovno je postao ključni interpretator naše najskladnije urbane cjeline – Dubrovnika. Imajući privilegiju izravno učiti od profesora Preloga istraživanje dubrovačke arhitekture (»čitanjem iz dokumenata« i »čitanjem iz kamena«), želim ovom prilikom navedeno ilustrirati na dva, naizgled oprečna, primjera – palači Sorkočević nasuprot katedrali i bratovštinskoj crkvi Rozario. Svojim arhitektonskim obilježjima palača Sorkočević odavno je privlačila pozornost istraživača, ne samo kao najveća dubrovačka palača, nego i kao zdanje ambivalentnih stilskih osobina koje su otežavale dataciju. Pronalazak dokumenta iz 1691. godine o obustavi njezine gradnje (da ne bi svojom veličinom ugrozila trg pred katedralom) i odluci da projekt korigira državni arhitekt, potvrdio je ne samo Prelogovu tezu o povezanosti arhitekture i urbanizma, nego je protumačio i njezina izuzetna obilježja. Nasuprot tome, crkva Rozario, datirana natpisom u 1642. godinu, smatrana je eklatantnim primjerom dubrovačkog manirizma. Međutim, »čitanjem iz kamena« dolazi se do zaključka da je njezino pročelje oblikovano nakon potresa 1667. godine, nalazeći izravne paralele s baroknom katedralom. Odnos novih zahvata prema zatečenim strukturama, štoviše, pokazuje podudarnosti sa senzibilitetom arhitekta koji je preoblikovao palaču Sorkočević.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202684-2706 - Arhitektura i urbanizam Hrvatske od 16. do 18. stoljeća - ishodišta i kontekst (Horvat-Levaj, Katarina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Katarina Horvat-Levaj
(autor)