Pregled bibliografske jedinice broj: 592427
Rod i utopija
Rod i utopija, 2012., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 592427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rod i utopija
(Gender and Utopia)
Autori
Maskalan, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.03
Godina
2012
Stranica
164
Mentor
Čačinovič, Nadežda
Ključne riječi
Rod; utopija; utopizam; utopijsko mišljenje; utopijska kritika; utopijska nada; utopijska mašta; utopijska književnost; utopijska društvena teorija; utopijski socijalizam; mit; znanstvena fantastika; distopija; feminizam; feminističke utopije; feministički separatizam; ženska ljudska prava
(Gender; utopia; utopianism; utopian thought; utopian critique; utopian hope; utopian imagination; utopian literature; utopian social theory; utopian socialism; myth; science fiction; dystopia; feminism; feminist utopias; feminist separatism; women's human wrigts)
Sažetak
U radu se pojmovi utopije i utopijskoga mišljenja dovode u vezu sa teorijama roda. Utopijsko je mišljenje imanentno ljudskoj biti. Obilježeno je utopijskom kritikom kao kritikom postojećeg društva, utopijskom nadom kao nadom u promjenu postojećega na bolje, i utopijskom maštom kao sposobnošću domišljanja promjene na bolje. Utopijska misao se pritom razdvaja od raznih utopijskih manifestacija ovisnih o povijesnom trenutku, kulturi i civilizaciji poput raznih utopijskih društvenih teorija, umjetničkih utopijskih manifestacija ili eksperimentalnih zajednica. Unatoč specifičnim razlikama između pojedinih utopijskih manifestacija, ono što im je svima zajedničko jest vizija dobrog (tj. boljeg od postojećeg) društva i svijeta koji nastaje ljudskim angažmanom. Također, problematizirana je suvremena kriza utopije koja se u mnogim političkim i društvenim teorijama pogrešno dovodi u vezu sa pojmovima ideologije i utopizma. Pritom su razrađeni potencijali utopijske obnove sadržani u formulaciji aktivne tj. kritičke utopije te prisutni u mnogim socijalnim i političkim teorijama i pokretima. Nadalje, analizirane su one utopije koje transcendiraju postojeće zamišljanjem bolje realnosti temeljene na poboljšanju ženskog društvenog položaja. Analiza klasičnih utopija pokazala je zanemarivanje rodnih aspekata prilikom konstrukcije utopijskih vizija. Utopijsko promišljanje ženskosti i ženskog društvenog položaja došlo je do izražaja u spisima utopijskih socijalista koji su se usredotočili na kritiku ženske ekonomske ovisnosti unutar bračne institucije te unutar samih feminističkih utopija 20. stoljeća koje ne samo da su doprinijele feminističkoj teoriji i praksi već i utopijskoj misli u cjelini. Osnovna pretpostavka jest da je feminizam kao društveni pokret i kao teorijsko-politički kompleks u velikoj mjeri utopičan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
100-1001172-1067 - Identitet Drugih u Republici Hrvatskoj (Labus, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Ana Maskalan
(autor)