Pregled bibliografske jedinice broj: 591851
Propisi u prometnoj praksi: sigurnost cestovnog prometa
Propisi u prometnoj praksi: sigurnost cestovnog prometa // Suvremeni promet, Vol. 31, N°3-4., Zagreb, 2011. / Rotim, Franko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko znanstveno društvo za promet, 2011. str. 205-216 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 591851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Propisi u prometnoj praksi: sigurnost cestovnog
prometa
(Legislation in Practice: Road Traffic safety)
Autori
Antoliš, Krunoslav ; Trivunović Vladimir ; Magušić Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Suvremeni promet, Vol. 31, N°3-4., Zagreb, 2011.
/ Rotim, Franko - Zagreb : Hrvatsko znanstveno društvo za promet, 2011, 205-216
Skup
XVIII Inernational Scientific Symposium, Transport Systems 2011
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 28.04.2011. - 29.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Cestovni promet ; Sigurnost ; Forenzika prometa ; Prometne nesreće ; Propisi
(road traffic ; road traffic safety ; road traffic forensic ; road traffic accident ; road traffic regulations)
Sažetak
Cestovni promet predstavlja značajnu sastavnicu kopnenog prometa, a prema tome i kritične europske i nacionalne infrastrukture. Njegova ukupnost i komodalnost svakodnevno zahtijevaju učinkovitu i profesionalnu inovativnost, dostupnost i pojačanu angažiranost pojedinaca i društva u cjelini. Što je angažiranost i operativna praksa dinamičnija i sveobuhvatnima u trokutu čovjek, cesta i vozilo, manje su frustracije i problemi prometnog sustava. Istraživanjem se pokušalo utvrditi kakav je utjecaj zakonskih propisa na povećanje prometne cestovne kulture i sigurnosti cestovnog prometa u vremenskom intervalu 2007.-2009. godina na području Republike Hrvatske. Cilj jer bio utvrditi koliki su utjecaji brojnosti, neusklađenosti, neučinkovitosti, primjene prometnih propisa u praksi grupiranih po osnovnim čimbenicima prometa (čovjek, cesta, vozilo), na događanje prometnih nesreća, kaznenih djela i prekršaja, te njihovu dostupnost u informacijsko- edukacijskom obliku. Velike materijalne štete i ljudske žrtve u cestovnom prometu sasvim sigurno zahtijevaju brzu reakciju kroz različite oblike djelovanja svih segmenata društva, a osobito države kao regulativnog čimbenika u području sigurnosti cestovnog prometa. Uz objektivne i subjektivne čimbenike sigurnosti u cestovnom prometu s pozitivnim pravnim propisima treba pratiti i razvoj organizacijsko-menadžerskih i tehnoloških procesa u cestovnom prometu. Trenutni organizacijski ustroj prometnog obrazovnog sustava koji je u funkciji stvaranja prometne kulture, treba u kontinuitetu voditi brigu o njezinom razvoju i modernizaciji te biti generatorom stvaranja novih smjernica i programa u domeni sigurnosti cestovnog prometa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti