Pregled bibliografske jedinice broj: 591134
Uloga kibernetičke sigurnosti u zaštiti kritične infrastrukture
Uloga kibernetičke sigurnosti u zaštiti kritične infrastrukture // Book of Papers, 5th International Conference “Crisis Management Days” / Toth, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2012. str. 335-355 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 591134 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga kibernetičke sigurnosti u zaštiti kritične infrastrukture
(The Role of Cyber Security in the Critical Infrastructure Protection)
Autori
Perešin, Anita ; Klaić, Aleksandar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Book of Papers, 5th International Conference “Crisis Management Days”
/ Toth, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2012, 335-355
ISBN
978-953-7716-31-8
Skup
5th International Conference “Crisis Management Days”
Mjesto i datum
Velika Gorica, Hrvatska, 24.05.2012. - 25.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kritična infrastruktura ; kritična informacijska infrastruktura ; kibernetički prostor ; taksonomija regulative kibernetičke sigurnosti
(Critical Infrastructure ; Critical Information Infrastructure ; Cyber Space ; Taxonomy of Cyber Security Regulation)
Sažetak
Objekti, sustavi i funkcionalnosti koji čine kritičnu infrastrukturu vrlo su kompleksni i uključuju ljudske potencijale, fizičke objekte i informacijske sustave te posjeduju visoku međusobnu povezanost, kako u odnosu na drugu kritičnu infrastrukturu, tako i u odnosu na društvo u cjelini. Upravo takva međusobna povezanost omogućava da terorističkim napadom ili drugom vrstom ugroze jednog objekta u sustavu kritične infrastrukture dođe do višestruko uvećanog učinka napada, s posljedicama na niz drugih objekata kritične infrastrukture, ali i na ekonomsku stabilnost zemlje i društva u cjelini. U strategiju zaštite kritične infrastrukture potrebno je ugraditi i osnovne principe informacijske sigurnosti, odnosno analizirati i sustavno urediti kibernetički prostor. Kibernetički prostor predstavlja virtualnu globalnu okolinu međusobno povezanih javnih i privatnih informacijskih sustava, u kojoj nastaju i prenose se različite vrste podataka, ali i specifični podaci koji su dominantni s obzirom na propise i zahtjeve informacijske sigurnosti. Sigurnost kibernetičkog prostora treba predstavljati stratešku i preventivnu zadaću svake države koja slijedi suvremene koncepte informacijskog društva. Sigurnost kibernetičkog prostora moguće je postići jedino sustavnim i koordiniranim pristupom svih segmenata društva, a kako bi se to postiglo nužno je pažljivo reguliranje kompleksne materije kibernetičke sigurnosti. U tom smislu, u ovom se radu analizira stanje regulative u različitim područjima povezanim s kibernetičkim prostorom te se razmatra odgovarajuća taksonomija regulativnog okvira kibernetičke sigurnosti. Ovakav pristup uređenju kibernetičkog prostora, zbog čitavog niza računalno-komunikacijskih međuvisnosti različite kritične infrastrukture, preduvjet je sustavnog pristupa zaštiti kritične infrastrukture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Računarstvo, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb,
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Sveučilište Libertas