Pregled bibliografske jedinice broj: 590607
NgP - Protokol za dogovor parametara
NgP - Protokol za dogovor parametara // Proceedings of MIPRO 2012 Jubilee 35th International Convention / Biljanović, Petar (ur.).
Opatija, Hrvatska: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2012. str. 682-686 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 590607 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NgP - Protokol za dogovor parametara
Autori
Brčina, Siniša ; Kovačević, Luka ; Marić, Marko ; Mikuc, Miljenko ; Marini, Toma ; Pokornić, Veran ; Vasić, Valter ; Vežnaver, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of MIPRO 2012 Jubilee 35th International Convention
/ Biljanović, Petar - : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2012, 682-686
ISBN
978-953-233-069-4
Skup
MIPRO 2012
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 21.05.2012. - 25.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sigurnost; mrežni protokol; dogovaranje parametara
(security; protocol; negotiation)
Sažetak
Nedostatak većine današnjih sigurnosnih protokola poput SSH, SSL, IPsec, PPP, TSL i sličnih je taj što se, pomoću unaprijed poznatih algoritama, dogovaraju oko razmjene ključeva za sigurnu komunikaciju, a da pri tome ne daju fleksibilnost odabira samih algoritama. S obzirom na to da danas postoji nekoliko različitih preporuka o tome koje algoritme koristiti (uz preporučenu duljinu ključa), nameće se ideja o protokolu koji bi služio za dogovaranje algoritma koji najviše odgovara i jednom i drugom sugovorniku u komunikaciji. U radu je opisan protokol NgP (Negotiation Protocol) koji omogućava međusobno dogovaranje mrežnih čvorova o kriptografskim algoritmima koje će koristiti prilikom daljnje međusobne komunikacije. Protokol je osmišljen i implementiran tako da omogućuje sigurnu razmjenu i dogovor parametara između dva ravnopravna čvora. Sigurnosni zahtjevi obuhvaćaju zaštitu integriteta i autentifikaciju. Protokol je prvotno specificiran, te potom verificiran pomoću programskih alata za simulaciju Petrijevih mreža. Implementacija je izvedena u programskom jeziku Python i validirana u sklopu mrežnog simulatora/emulatora IMUNES. Kao rezultat dobivena je aplikacija koja je u potpunosti kompatibilna s operacijskim sustavom FreeBSD i programskim alatom IMUNES.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0362027-1640 - Upravljanje mrežom i uslugama temeljeno na znanju (Jevtić, Dragan, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb