Pregled bibliografske jedinice broj: 5904
Utjecaj eksperimentalnih uvjeta na morfologiju polianilinskog filma
Utjecaj eksperimentalnih uvjeta na morfologiju polianilinskog filma // Sažeci XV. hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 5904 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj eksperimentalnih uvjeta na morfologiju polianilinskog filma
(The influence of experimental parameters on morphology of polyaniline film)
Autori
Grigić, Sanja ; Duić, Ljerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci XV. hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997
Skup
XV. hrvatrski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.03.1997. - 26.03.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
morfologija; polianilin; ciklička voltametrija
(morphology; polyaniline; ciclyc voltammetry)
Sažetak
Iz do sada objavljenih radova poznato je da vrsta protu-iona utječe na brzinu elektrokemijske sinteze polianilina (PANI). U ovom radu ispitivan je utjecaj protu-iona, te utjecaj potencijala sinteze metodom cikličke voltametrije, na rezultirajuću morfologiju i kristaliničnost PANI filma. Ispitivanja su provedena za PANI-film određene debljine, koji je sintetiziran iz 0.1mol/dm3 otopine anilina priređene u sljedećim otopinama osnovnih elektrolita: H2SO4, HCl, HClO4, sve co.e.= 1.0mol/dm3 te H3PO4 uz co.e.= 4mol/dm3. Sve otopine bile su pH = 0 ą 0.1. Sinteza je bila provedena depozicijom na Pt-elektrodi uz brzinu promjene potencijala n=50mV/s, za dvije vrijednosti konačnog potencijala (E1 = 800mV i E2 = 1000mV prema z.k.e.). Tako priređeni PANI filmovi snimljeni su skenirajućim elektronskim mikroskopom (SEM). Uzorci PANI za rentgensku analizu priređeni su na identičan način, ali su zatim skinuti s Pt - podloge te analizirani u praškastom stanju. Uvidom u dobivene SEM snimke zapaža se da je rezultirajuća morfologija PANI filma pod značajnim utjecajem protu-iona, kao i potencijala sinteze. Iako se može reći da kod E1 rezultira "spužvasta" morfologija očito je da ona varira od vrlo jasno formiranih vlakana uz Cl- protu-ion do manje uočljivih uz HSO4- , te ClO4- i H2PO4-. Uz viši konačni potencijal sinteze (E2) morfologija se bitno mijenja te se gube karakteristike vlakana i sloj pokazuje nižu poroznost. Rentgenske snimke pokazuju da je bitan faktor u stupnju kristaliničnosti PANI u kojem od oksidacijskih oblika se PANI analizira.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo