Pregled bibliografske jedinice broj: 5903
Katalitička aktivnost polianilina
Katalitička aktivnost polianilina // Sažeci XV. hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 5903 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Katalitička aktivnost polianilina
(Catalytic activity of polyaniline)
Autori
Grigić, Sanja ; Duić, Ljerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci XV. hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997
Skup
XV. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.03.1997. - 26.03.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kataliza; polianilin; hidrokinon
(catalysis; polyaniline; hidroquinone)
Sažetak
Istraživana je katalitička aktivnost polianilinom prevučenih elektroda (PANI elektrode) s obzirom na uvjete sinteze PANI sloja, odnosno s obzirom na ugrađeni protu-ion. Elektrokemijska sinteza PANI sloja provedena je pod uvjetima cikličke voltametrije (CV). Sloj određene debljine sintetiziran je iz otopine anilina can.= 0.1mol/dm3 uz upotrebu 1mol/dm3 otopina sljedećih kiselina kao osnovnih elektrolita: H2SO4, HCl, HClO4 te 4mol/dm3 H3PO4. Tako dobivene otopine imale su pH vrijednost 0 ą 0.1. Za utvrđivanje katalitičke aktivnosti PANI sloja provedena su ispitivanja quasi reverzibilnog redoks sistema hidrokinon/kinon (H2Q/Q) na Pt - radnoj elektrodi i na PANI elektrodama metodama cikličke voltametrije i voltametrije uz rotirajuću disk elektrodu (RDE) u otopinama osnovnih elektrolita kao i u sintezi. Uspoređujući rezultate dobivene za redoks reakciju H2Q/Q na Pt - elektrodi i na PANI elektrodama, vidljivo je da se uz upotrebu PANI elektroda povećava reverzibilnost H2Q/Q sistema, jer dolazi do veoma značajnog smanjenja razlike potencijala deltaEp. Također je uz PANI elektrode registrirana veća vrijednost struja Ip u CV mjerenjima, što ukazuje na brže odvijanje reakcije nego na Pt - elektrodi. S obzirom na ugrađeni protu-ion u PANI sloju zapažena je mala razlika utjecaja na smanjenje potencijala deltaEp. Međutim, utjecaj protu-iona veoma je izražen u iznosu registriranih struja redoks reakcije. SEM snimke ukazuju da razvedenost površine PANI sloja, koja je ovisna o protu-ionu, utječe na brzinu odvijanja redoks reakcije. Dijagnostički kriteriji ukazuju da je reakcija dominantno pod difuzijskom kontrolom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo