Pregled bibliografske jedinice broj: 590187
Numerička analiza rasprostiranja naftnog onečišćenja u Jadranskom moru
Numerička analiza rasprostiranja naftnog onečišćenja u Jadranskom moru // Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo, 20 (2012), 35-42 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 590187 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Numerička analiza rasprostiranja naftnog onečišćenja u Jadranskom moru
(Numerical analysis of the oil pollution dispersion in the Adriatic Sea)
Autori
Lončar, Goran ; Ocvirk, Eva ; Carević, Dalibor
Izvornik
Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo (1330-1144) 20
(2012);
35-42
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Numerički model; naftno onečišćenje; Jadransko more
(Numerical model; oil pollution; the Adriatic Sea)
Sažetak
Numeričkim modelom praćeno je rasprostiranje naftnog onečišćenja nastalog izljevom iz tankera u kretanju uzduž simetrale jadranskog bazena, od južnojadranske kotline do Trsta. Model, osim konvektivno disperzivnog rasprostiranja naftnog onečišćenja, (Lagrangeov model diskretnih čestica), uzima u obzir i niz reaktivnih procesa poput emulzifikacije, disolucije, evaporacije i toplinskog balansa između nafte, mora i atmosfere. Polja strujanja u jadranskom bazenu, kao baza za provedbu analiza širenja naftnog onečišćenja, dobivena su sa trodimenzionalnim numeričkim modelom. Za atmosfersko forsiranje modela strujanja korištena su stacionarna polja vjetra tijekom 48 sati iz smjerova SE (135⁰) i S (180⁰) brzinom 15 m/s. Provedena je i statistička analiza podataka o brzinama i smjerovima vjetra iz numeričkog atmosferskog modela Aladin za period 1992.-2001. te 2008. godine temeljem koje su definirane i vjerojatnosti nastupa situacija sa analiziranom brzinom i smjerovima vjetra. Strujanje i rasprostiranje onečišćenja praćeni su tijekom četiri perioda od 6 dana u kalendarskoj godini: 1/1-7/1, 1/4-7/4, 1/7-7/7 i 1/10-7/10 kojima su obuhvaćena karakteristična stanja zimske, proljetne, ljetne i jesenske prostorne raspodjele temperatura i saliniteta mora u jadranskom bazenu. Rezultati provedenih analiza pokazuju da su zapadna obala Istre i jugozapadna obala Visa najugroženije po pitanju potencijalnog opterećenja morskog okoliša sa naftnim onečišćenjem u situaciji intenzivnog i kontinuiranog djelovanja vjetra iz S (180⁰) smjera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0000000-3243 - Razvoj i primjena metoda modeliranja pronosa tvari i energije tekućinama (Gjetvaj, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Scopus