Pregled bibliografske jedinice broj: 589717
Biciklistički turizam kao mogući generator razvoja turističkih destinacija Hrvatske
Biciklistički turizam kao mogući generator razvoja turističkih destinacija Hrvatske // Treći međunarodni kongres o ruralnom turizmu: Knjiga sažetaka/Book of abstracts / Demonja, Damir ; Katica, Dijana (ur.).
Zagreb: Klub članova "Selo" ; Institut za međunarodne odnosne (IMO), 2012. str. 88-89 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 589717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biciklistički turizam kao mogući generator razvoja turističkih destinacija Hrvatske
(Cycle Tourism as a Potential Generator of Tourist Destinations Development in Croatia)
Autori
Demonja, Damir ; Mišćin, Lidija ; Rigo, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Treći međunarodni kongres o ruralnom turizmu: Knjiga sažetaka/Book of abstracts
/ Demonja, Damir ; Katica, Dijana - Zagreb : Klub članova "Selo" ; Institut za međunarodne odnosne (IMO), 2012, 88-89
Skup
Treći međunarodni kongres o ruralnom turizmu "Ruralni turizam – pokretač održivog razvoja"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 23.05.2012. - 26.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Hrvatska; biciklizam; biciklistički turizam; biciklističke rute; turizam posebnih interesa
(Croatia; cycling; cycle tourism; cycle routes; special interest tourism)
Sažetak
Svrha istraživanja: Svrha članka je naglasiti važnost biciklističkog turizma u Hrvatskoj kao brzorastućeg oblika turizma posebnog interesa, pokazati stanje, mogućnosti i potencijale za intenzivniji razvoj biciklizma, prateće infrastrukture, te mreže biciklističkih ruta u Hrvatskoj s namjerom intenzivnijeg povezivanja regija Hrvatske na postojeće EuroVelo biciklističke rute, mrežu održivog turizma cijele Europe. Metodologija/pristup: Prva faza istraživanja: prikupljanje i obrada podataka anketnog upitnika o nositeljima razvoja i promocije turističkih destinacija na županijskoj razini (DMO – turističkih zajednica) i članovima upravljačkih tijela organizacija i drugih fizičkih i pravnih osoba uključenih u biciklizam i biciklistički turizam u Hrvatskoj. Druga faza: kvalitativni upitnik kojim će se proširiti baza podataka prikupljena u prvoj fazi istraživanja. Rezultati: Potvrda porasta korištenja bicikla u svakodnevnom prijevozu stanovnika hrvatskih gradova, kao i naglašenih rekreacijskih i prometnih potreba turista-biciklista na odmoru u Hrvatskoj. Za optimalno korištenje postojeće sekundarne cestovne mreže potrebno je uspostaviti nacionalnu koordinaciju s ključnim dionicima u javnim poduzećima u državnom vlasništvu kroz sustav projektnog planiranja i izvješćivanja. Nužna je jasna diferencijacija biciklističkih ruta/smjerova, kvalitetni zemljovidi, GPS track log i on-line promidžba projekata biciklističkih ruta/smjerova, kao i suradnja s turističkim agencijama u kreiranju i prodaji paket-aranžmana biciklističkog turizma. Izvornost/Doprinos/Vrijednost: Formiranje prvog hrvatskog registra, javno dostupne baze podataka, biciklističkih ruta/smjerova i pratećih sadržaja kao ključnog mjesta evidentiranja, obrade i aktualizacije podataka o biciklističkim rutama/smjerovima i sadržajima na njima i/ili uz njih u Hrvatskoj. Taj registar bit će središnje mjesto za informiranje i planiranje biciklističkog odmora u Hrvatskoj domaćim i stranim turistima i izletnicima, a na lokalnoj razini biciklističkim klubovima, stanovnicima i drugim fizičkim i pravnim osobama. Istraživačka ograničenja/Implikacije: Dosadašnja nedovoljna obrada i istraživanje biciklističkog turizma Hrvatske i njegovih potencijala, u okviru proučavanja posebnih oblika turizma, ograničila je njegovu odgovarajuću evaluaciju i implementaciju u razvoj cjelovite i sadržajne turističke ponude Hrvatske, kao i diverzifikaciju turističkog proizvoda aktivnog odmora u Hrvatskoj. Praktična primjena: Rezultati istraživanja mogu poslužiti za odgovarajuće pozicioniranje biciklističkog turizma u Hrvatskoj, definiranje njegovog mjesta u europskom kontekstu (unaprjeđenje povezivanja s EuroVelo biciklističkim rutama), osmišljavanje budućih planova razvoja i usmjeravanje daljnjih aktivnosti biciklističkog turizma kao potencijala za ostvarivanje održivog razvoja Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Ekonomija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
017-0171682-1457 - Ekonomski aspekti sigurnosti (Knezović, Sandro, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za razvoj i međunarodne odnose
Profili:
Damir Demonja
(autor)