Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 589434

Disleksija – pravo na odgovarajuću podršku


Vesna Mihanović; Lejla Osmančević Katkić; Aleksandra Krampač-Grljušić
Disleksija – pravo na odgovarajuću podršku // Logopedija i izazovi novog vremena
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 84.-85. (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 589434 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Disleksija – pravo na odgovarajuću podršku
(Dyslexia – the right to appropriate support)

Autori
Vesna Mihanović ; Lejla Osmančević Katkić ; Aleksandra Krampač-Grljušić

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni

Izvornik
Logopedija i izazovi novog vremena / - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 84.-85.

Skup
4. KONGRES HRVATSKIH LOGOPEDA S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM LOGOPEDIJA I IZAZOVI NOVOG VREMENA

Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.-25.09.210

Vrsta sudjelovanja
Poster

Vrsta recenzije
Nije recenziran

Ključne riječi
disleksija ; podrška
(dyslexia ; support)

Sažetak
Postotak djece koja imaju disleksiju ili smetnje čitanja u širem značenju te riječi jest 5%-10% kada govorimo o slavenskim jezicima. (Davis, Braun 2001). S obzirom na to da je Republika Hrvatska ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, kao i Fakultativni protokol uz Konvenciju ističe se obveza države da osobama s disleksijom osigura ranu identifikaciju i intervenciju radi zaštite mentalnog zdravlja (sukladno članku 25.), kao i odgovarajuću podršku (sukladno članku 24.), u obliku i na način koji odgovara individualnim potrebama svake osobe. Dijagnostika disleksije temelji se na Međunarodnoj klasifikaciji bolesti i srodnih zdravstvenih problema (deseta revizija)-MKB-10 (ICD-10) u V. (F81.0) i XVIII. (R48) poglavlju (HZJZ, 2002). Uz navedenu klasifikaciju, stručnjaci koji se bave problematikom disleksije koriste i klasifikacijski sustav DSM IV (DSM IV, 1996). Međutim, unatoč odgovarajućim dijagnostičkim sredstvima u Republici Hrvatskoj nemamo relevantne podatke o broju osoba s disleksijom jer nema sustavne rane detekcije iz čega proizlazi i izostanak sustavnog planiranja potreba za ovu populaciju na svim razinama. S druge strane posljedice disleksije mogu utjecati na budući život, posebice ako se na vrijeme ne prepozna, dijagnosticira i ne pruži odgovarajuća podrška. „Neispravno pročitani tekst“ dovodi do nerazumijevanja okoline i stigmatizacije. Osobe dobiju etiketu, mogu gubiti samopouzdanje te stvarati sliku o sebi kao neuspješnim osobama. U ovom radu će se pregledno prikazati podatci dobiveni iz Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom te dio podataka dobivenih iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi iz kojih se dobiva jasan uvid u navedenu problematiku. Također će se prezentirati prijedlozi i smjernice koji se odnose na ostvarivanje prava na odgovarajuću podršku u svim sustavima kojima su obuhvaćena djeca/mladež/odrasli s disleksijom.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Pedagogija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb


Citiraj ovu publikaciju:

Vesna Mihanović; Lejla Osmančević Katkić; Aleksandra Krampač-Grljušić
Disleksija – pravo na odgovarajuću podršku // Logopedija i izazovi novog vremena
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 84.-85. (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
Vesna Mihanović, Lejla Osmančević Katkić & Aleksandra Krampač-Grljušić (2010) Disleksija – pravo na odgovarajuću podršku. U: Logopedija i izazovi novog vremena.
@article{article, year = {2010}, pages = {84.-85.}, keywords = {disleksija, podr\v{s}ka}, title = {Disleksija – pravo na odgovaraju\'{c}u podr\v{s}ku}, keyword = {disleksija, podr\v{s}ka}, publisher = {Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Zagrebu}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }
@article{article, year = {2010}, pages = {84.-85.}, keywords = {dyslexia, support}, title = {Dyslexia – the right to appropriate support}, keyword = {dyslexia, support}, publisher = {Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Zagrebu}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font