Pregled bibliografske jedinice broj: 589363
Pretpostavke iskoristivosti programa IPARD na primjeru Virovitičko-podravske županije
Pretpostavke iskoristivosti programa IPARD na primjeru Virovitičko-podravske županije, 2011., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 589363 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pretpostavke iskoristivosti programa IPARD na primjeru Virovitičko-podravske županije
(Preconditions for using IPARD program in the case of Virovitičko-podravska County)
Autori
Breulj, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2011
Stranica
52
Mentor
Franić, Ramona
Ključne riječi
IPA; IPARD; Europska unija; ruralni razvoj
(IPA; IPARD; European Union; Rural Development)
Sažetak
Republici Hrvatskoj je 18. lipnja 2004. godine službeno dodijeljen status države kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji. Sa statusom države kandidatkinje, Hrvatskoj su se otvorile nove mogućnosti, a time i nove obveze, između ostalog, mogućnost korištenja pretpristupnih fondova kao pomoći u procesu prilagodbe. Hrvatska je započela s korištenjem posebnog pretpristupnog programa za poljoprivredu i ruralni razvoj (SAPARD program), nakon što je 29. rujna 2006. godine odlukom Europske komisije o prijenosu ovlasti akreditirana SAPARD Agencija koja ga provodi. SAPARD program se u Hrvatskoj provodio do 2007. godine kad ga je zamijenio program IPARD tj. Plan za poljoprivredu i ruralni razvitak 2007.–2013. godine koji predstavlja strategiju koja će se baviti specifičnim nedostacima u ruralnim područjima Hrvatske prepoznatim u analizi poljoprivrednog i ruralnog sektora. Novim pristupom ovog instrumenta racionalizira se pretpristupna pomoć tj. usmjeravaju se aktivnosti i napori unutar cjelokupnog procesa i usredotočuje se na ono što se očekuje od Hrvatske kao buduće zemlje članice. Cilja rada je bio na prvom mjestu ustanoviti stupanj buduće iskorištenosti IPARD-a s obzirom na ponuđene programe te prikazati razloge dobre tj. loše iskoristivosti na primjeru Virovitičko-podravske županije. Na osnovu provedenih polustrukturiranih intervjua utvrđeno je da je zainteresiranost poljoprivrednika vrlo mala s obzirom na ponuđena novčana sredstva, a kao razlog tome na prvom mjestu jesu golema ulaganja u projektnu dokumentaciju. Osim visokih ulaganja i nedostatka vlastitih sredstava, kao razlog ne prijavljivanja ispitanici su naveli i vrlo stroge kriterije dodjeljivanja sredstava (zahtjevna administrativna procedura) te brojne nelogičnosti. Naglašava se i potreba ostvarenja konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje u uvjetima svjetskog tržišnog natjecanja, kao i zaštita i razvoj domaćeg ruralnog prostora i to sve prvenstveno kroz udruživanje proizvođača uz davanje prednosti stručnosti i komunikaciji odozdo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2213 - Razvoj modela za ocjenu državne intervencije u hrvatskoj poljoprivredi (Franić, Ramona, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ramona Franić
(mentor)