Pregled bibliografske jedinice broj: 589053
Terminologija invalidnosti
Terminologija invalidnosti // 14. Dani bioetike, Jezik medicine-od geneze do kulture i etike komunikacije / Gjuran-Coha, Anamarija ; Krišković, Arijana (ur.).
Rijeka: Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini, 2012. str. 30-32 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 589053 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terminologija invalidnosti
(Disability terminology)
Autori
Bošković, Sandra ; Herega, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
14. Dani bioetike, Jezik medicine-od geneze do kulture i etike komunikacije
/ Gjuran-Coha, Anamarija ; Krišković, Arijana - Rijeka : Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini, 2012, 30-32
ISBN
978-953-6384-88-4
Skup
Jezik medicine - od geneze do kulture i etike komunikacije- The language of medicine-from its genesis to the culture and ethics of communication
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 10.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
modeli skrbi; osobe s invaliditetom; strategija; inkluzija; kvaliteta života; ljudska prava
(models of care; persons with disabilities; strategies; inclusion; quality of life; human rights)
Sažetak
U radu je prikazan utjecaj društvenih stavova na stvaranje modela skrbi i pristupa prema osobama s invaliditetom te izvedenih termina invaliditeta koji su eksciplitno naglašavali prevladavajući model pristupa prema populaciji osoba s invaliditetom. Suvremena teorijska polazišta shvaćanja pojma kvalitete življenja dovode do drugačijeg pristupa osobama s invaliditetom temeljena na poštivanju ljudskih prava i iz toga izvedenih modela pristupa kao i terminologije invalidinosti sagledane unutar šireg socijalnog konteksta. Sukladno navedenom u radu je prikazano aktualno stanje u Hrvatskoj, modeli pristupa, “kriza rehabilitacije”, sukob institucionalne terminologije s ciljevima stategija pristupa osobama s invaliditetom s naglaskom na Zagrebačku deklaraciju kao nacionalni dokument koji propisuje nazivlje populacije osoba s invaliditetom.U radu se pokušalo odgovoriti na još jedno važno pitanje pristupa i terminologije: Je li često korišten naziv inkluzija proizišao iz potrebe predstavljanja novog pristupa ili je to samo jezična igra koja predstavlja pokušaj ispravljanja još uvijek neprihvatljive stvarnosti odnosa prema osobama s invaliditetom?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0000000-1429 - Pedagoški aspekti odnosa u obitelji (Zloković, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Sandra Bošković
(autor)