Pregled bibliografske jedinice broj: 588781
Kartiranje staništa za potrebe održivog razvoja i zaštite prirode - iskustva u razdoblju 2000.-2008.
Kartiranje staništa za potrebe održivog razvoja i zaštite prirode - iskustva u razdoblju 2000.-2008. // Zbornik radova - Međunarodna konferencija Zaštićena područja u funkciji održivog razvoja / Herceg, Nevenko (ur.).
Sarajevo: Federalno ministarstvo okoliša i turizma, 2008. str. 261-274 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 588781 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kartiranje staništa za potrebe održivog razvoja i zaštite prirode - iskustva u razdoblju 2000.-2008.
(Mapping the habitats for sustainable development and nature protection purposes –experiences from Croatia in the period from year 2000 to year 2008)
Autori
Kušan, Vladimir ; Peternel, Hrvoje ; Mesić, Zrinka ; Antonić, Oleg
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova - Međunarodna konferencija Zaštićena područja u funkciji održivog razvoja
/ Herceg, Nevenko - Sarajevo : Federalno ministarstvo okoliša i turizma, 2008, 261-274
Skup
Međunarodna konferencija Zaštićena područja u funkciji održivog razvoja
Mjesto i datum
Bihać, Bosna i Hercegovina, 06.11.2008. - 08.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
bioraznolikost; daljinska istraživanja; GIS; kopnena staništa; prostorno modeliranje; prostorna varijabilnost; numerička klasifikacija; LandsatETM+; staništa morskog bentosa; terensko uzorkovanje; zaštićena područja
(biodiversity; field sampling; GIS; LandsatETM+; marine benthos habitats; numerical classification; protected areas; remote sensing; spatial modelling; spatial variability; terrestrial habitats)
Sažetak
Sukladno brojnim međunarodnim aktima, kartiranje staništa postaje jedan od preduvjeta održivog razvoja i zaštite prirode. Ovaj rad prikazuje aktivnosti povezane s kartiranjem staništa u Hrvatskoj koje su provedene u OIKON d.o.o. - Institutu za primijenjenu ekologiju u razdoblju od 2000. do 2008. godine. Prikazano je kartiranje staništa na cjelokupnom državnom teritoriju Hrvatske. Na kopnenom dijelu kartiranje je izvedeno klasificiranjem i interpretiranjem Landsat ETM+ satelitskih snimki, uz podršku intenzivnog terenskog uzorkovanja, s minimalnom površinom kartiranja (MPK) od 9 ha. Staništa morskog bentosa kartirana su sintezom postojećih prostornih podataka i numeričkog modeliranja u okviru GlS-a. Staništa površine manje od MPK djelomično su obrađena i prikazana zasebno kao linije i točke. Svi kartirani tipovi staništa usklađeni su s Nacionalnom klasifikacijom staništa (NKS) razvijenom u sklopu istog projekta (uključujući sustav za rekodiranje u druge međunarodne standarde poput EUNIS, PHYSIS i dr.). Spomenute karte staništa (u mjerilu 1:100.000) i NKS sastavni su dijelovi hrvatskog Zakona o zaštiti prirode i službeni su izvori podataka za procjene utjecaja na prirodu i okoliš u Hrvatskoj. U radu je prikazano i vrednovanje šireg prostora s obzirom na kopnenu bioraznolikost (s ciljem određivanja prioritetnih područja za kartiranje staništa, ostale detaljne obrade i izradu programa održivog razvoja), kao i karte staništa izrađene za 14 zaštićenih i drugih značajnih područja (MPK 2.25 ha ili manje ; mjerilo 1:25000 ili detaljnije) koje će poslužiti kao temeljne podloge prilikom izrade planova upravljanja. Iskustva s ovih projekata detaljnog kartiranja ukazuju na problem mozaičnih površina i na povezanost točnosti kamata i odabrane MPK.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
OIKON d.o.o.