Pregled bibliografske jedinice broj: 588477
Vremenska međuzavisnost raspoloženja i zadovoljstva životom: istraživanje metodom uzorkovanja iskustva
Vremenska međuzavisnost raspoloženja i zadovoljstva životom: istraživanje metodom uzorkovanja iskustva // 18. dani psihologije u Zadru - sažeci radova / Penezić, Zvjezdan ; Ćubela Adorić, Vera ; Ombla, Jelena ; Slišković, Ana ; Valerjev, Pavle ; Vulić-Prtorić, Anita (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2012. str. 152-152 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 588477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremenska međuzavisnost raspoloženja i zadovoljstva životom: istraživanje metodom uzorkovanja iskustva
(Mood and life satisfaction time dependencies: An experience sampling study)
Autori
Tončić, Marko ; Anić, Petra ; Brdar, Ingrid
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. dani psihologije u Zadru - sažeci radova
/ Penezić, Zvjezdan ; Ćubela Adorić, Vera ; Ombla, Jelena ; Slišković, Ana ; Valerjev, Pavle ; Vulić-Prtorić, Anita - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2012, 152-152
ISBN
978-953-7237-34-9
Skup
18. dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 24.05.2012. - 26.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
raspoloženje; zadovoljstvo; metoda uzorkovanja iskustva; kros-korelacije
(mood; satisfaction; experience sampling method; cross-correlation)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati vremensku povezanost raspoloženja i zadovoljstva životom. U istraživanju sudjelovalo je 30 studentica, a korištena je metoda uzorkovanja iskustva. Svaka ispitanica procijenila je svoje trenutno raspoloženje (20 čestica PANAS upitnika), te trenutno zadovoljstvo (jedna tvrdnja). Procjene su prikupljane 5 puta dnevno tijekom 7 dana, u vremenu od 9 do 23 sata (prosječan razmak između procjena je 3 sata) te je za svakog ispitanika ukupno dobiveno 35 procjena. Za svakog ispitanika izračunata je kros-korelacija pozitivnog i negativnog raspoloženja sa zadovoljstvom. U prosjeku, postoji relativno visoka pozitivna korelacija zadovoljstva i pozitivnog raspoloženja (Mr=.54 ; SD=0.21), te podjednako visoka, ali negativna korelacija zadovoljstva i negativnog raspoloženja (Mr=-.51 ; SD=0.24). Vremenska konzistencija povezanosti zadovoljstva i raspoloženja testirana je putem kros-korelacija s pomakom (eng. lagged cross-correlation). Svaka kros-korelacija s pomakom izračunata je s pomakom od ±3 točke. Analizom varijance za ponovljena mjerenja testirana je razlika u visini korelacija. Procjene zadovoljstva i oba faktora raspoloženja vremenski su međuzavisne: u oba slučaja dobiveni su značajni efekti pomaka na visinu korelacije (F(6, 174)=40.45, η2=.58 za pozitivno raspoloženje i F(6, 174)=28.10, η2=.49 za negativno raspoloženje). Rezultati su pokazali da su korelacije trenutnog zadovoljstva i raspoloženja slične visine kao korelacije tih mjera na dispozicijskoj razini. Zanimljiva činjenica je da je odnos zadovoljstva i raspoloženja vremenski međuzavisan. Ovaj rezultat potkrepljuje ideju da je raspoloženje jedan od glavnih izvora koji se koristi pri procjeni zadovoljstva životom, pogotovo na trenutnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0342618-2193 - Odrednice optimalnog razvoja i psihološke dobrobiti adolescenata (Brdar, Ingrid, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka