Pregled bibliografske jedinice broj: 587931
KARAKTERIZACIJA PEPELA RAZLIČITIH VRSTA KRUTOG GORIVA I NJEGOV UTJECAJ NA OKOLIŠ
KARAKTERIZACIJA PEPELA RAZLIČITIH VRSTA KRUTOG GORIVA I NJEGOV UTJECAJ NA OKOLIŠ, 2012., doktorska disertacija, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 587931 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KARAKTERIZACIJA PEPELA RAZLIČITIH VRSTA KRUTOG GORIVA I NJEGOV UTJECAJ NA OKOLIŠ
(ASH CHARACTERIZATION OF VARIOUS SOLID FUELS AND ITS IMPACT ON ENVIRONMENT)
Autori
Trkmić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
16.07
Godina
2012
Stranica
150
Mentor
Ćurković, Lidija ; Ašperger, Danijela
Ključne riječi
izluživanje; karakterizacija; patentno gorivo; pepeo; ugljen
(ash; characterization; coal; leaching; patent fuel)
Sažetak
U radu je prikazana karakterizacija pepela nakon izgaranja kamenog ugljena i smjesa kamenog ugljena s patentnim gorivom u dva različita omjera (0, 54 kg ugljena + 10 ampula patentnog goriva i 0, 44 kg ugljena + 8 ampula patentnog goriva). Patentno gorivo je po svom kemijskom sastavu smjesa aluminijevih i kalcijevih soli, pakirano u polietilenske ampule s visokom ogrjevnom vrijednosti koja iznosi oko 95 MJ/kg. Za potrebe izgaranja goriva korišten je standardni toplovodni kotao na kruto gorivo snage 70 kW. Nakon izgaranja, pepeo je uzorkovan s dna ložišta i iz dimnih plinova pomoću kvarcnih filtra. Zbog male količine prikupljenog lebdećeg pepela i čađe iz dimnih plinova, ovim uzorcima moguće je bilo odrediti samo elementarni i mineralni sastav. Na uzorcima pepela s dna ložišta nakon odgovarajuće pripreme provedena je potpuna karakterizacija koja je obuhvaćala: fizikalnu karakterizaciju, određivanje elementarnog sastava (CHNS analiza) i ogrjevne vrijednosti, kemijsku karakterizaciju određivanjem sadržaja glavnih i sporednih elemenata s energijskim disperzivnim spektrometrom (EDXRF). Sadržaj elemenata u tragovima određen je optičkom emisijskom spektrometrijom s pobudom u plazmi (ICP-OES) nakon dva načina razaranja uzoraka pepela: mikrovalnom digestijom uz HCl, HNO3 i HF, te spaljivanjem na vrućoj ploči uz HCl i HNO3. Mineraloška karakterizacija provedena je kvalitativnom rendgenskom difrakcijskom analizom (XRD), a morfološka pretražnom elektronskom mikroskopijom (SEM-EDX). Termička analiza provedena je termogravimetrijskom (TGA/DTA) i diferencijalno pretražnom kalorimetrijskom analizom (DSC). U drugom nizu eksperimenata provedeno je izluživanje elemenata iz uzoraka pepela u redeioniziranoj vodi i sintetskoj kiseloj kiši tijekom 7, 30 i 90 dana. U eluatima nakon izluživanja određena je pH-vrijednost i vodljivost. Sadržaj izluženih elemenata u eluatima određen je spektrometrijom masa s ionizacijom u plazmi (ICP-MS). Provedena ispitivanja su pokazala da dodatak patentnog goriva ugljenu poboljšava njegova svojstva tijekom izgaranja i smanjuje negativan utjecaj na okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201833-1789 - Istraživanje strukture i svojstava tehničke keramike i keramičkih prevlaka (Ćurković, Lidija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb