Pregled bibliografske jedinice broj: 587429
Mineraloška i kemijska obilježja tla i pepela na lokaciji bivše tvornice sulfatne celuloze u Plaškom
Mineraloška i kemijska obilježja tla i pepela na lokaciji bivše tvornice sulfatne celuloze u Plaškom, 2012., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 587429 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mineraloška i kemijska obilježja tla i pepela na lokaciji bivše tvornice sulfatne celuloze u Plaškom
(Mineralogical and chemical characteristics of soil and ash at the location of the former sulfate pulp factory in Plaški)
Autori
Šaban, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2012
Stranica
43
Mentor
Medunić, Gordana ; Oreščanin, Višnja
Ključne riječi
pepeo; radionuklidi; tlo; torij; tvornica; ugljen
(ash; radionuclides; soil; Th; factory; coal)
Sažetak
Bivša tvornica sulfatne celuloze Simo Dimić nalazi se u Plaškom u Karlovačkoj županiji. U njoj je do prije 20 godina kao energent korišten ugljen. Ovim radom pokušalo se utvrditi da li otpadni materijal, nastao izgaranjem ugljena, pepeo i šljaka, predstavlja potencijalnu opasnost za okoliš. U tu svrhu uzeti su uzorci otpadnog pepela, tla u krugu tvornice te kontrolnog tla. Analizirani uzorci imaju sljedeći mineralni sastav: kvarc, kalcit, dolomit, gips, hematit, piroksene, plagioklase, muskovit, kaolinit, klinoklor i birnessit. Kemijskom EDXRF metodom izmjerene su koncentracije makro-, mikro- i elemenata u tragovima, te su uočene povišene vrijednosti žive, urana, torija, radija, kadmija, selena, stroncija, kalcija i nikla u uzorcima otpadnog materijala u odnosu na kontrolno tlo. Gama spektrometrijom izmjerene su aktivnosti odabranih prirodnih radionuklida: 40K, 238U, 232Th i 226Ra. U usporedbi s kontrolnim tlom, vrijednosti 226Ra i 238U povećane su u rasponu od 1, 6 -6, 4, a vrijednosti 232Th od 1, 4 - 4, 3. Dobiveni rezultati ukazuju na to da bi odlagalište trebalo zapečatiti sa slojem niskopropusnog materijala čime bi se spriječilo ispuštanje teških metala i radionuklida u okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb