Pregled bibliografske jedinice broj: 587346
Utjecaj promjene sirovinskog sastava tvrdog keksa na udio slobodne glukoze
Utjecaj promjene sirovinskog sastava tvrdog keksa na udio slobodne glukoze, 2012., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 587346 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj promjene sirovinskog sastava tvrdog keksa na udio slobodne glukoze
(Impact of biscuits composition changes to the proportion of free glucose)
Autori
Bakula, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.07
Godina
2012
Stranica
50
Mentor
Vitali Čepo, Dubravka
Ključne riječi
keks; slobodna glukoza; brzo dostupna glukoza; sporo dostupna glukoza; glikemijski indeks; GOD-PAP metoda
(biscuit; free glucose; rapidly available glucose; glycemic index; GOD-PAP method)
Sažetak
Svakodnevnom prehranom u organizam unosimo različite vrste ugljikohidrata. Sastavni su dio mnogih namirnica, a obzirom na njihov kemijski sastav i svojstva karakteriziraju namirnice kao više ili manje poželjne u zdravoj prehrani. Probavljivim ugljikohidratima zajedničko je da se razgrađuju u organizmu do vlastitih monosaharida (najčešće je to glukoza) koji se potom apsorbiraju u krv i na raspolaganju su svim stanicama u organizmu. Neprobavljivi ugljikohidrati nazvani prehrambenim vlaknima prolaze kroz organizam nepromijenjeni, ostvarujući brojne poželjne učinke. U ovom radu određen je udio slobodne glukoze u eksperimentalno pripremljenim keksima enzimsko-fotometrijskom metodom (H. Englyst i sur. 1992), a naknadno je određen i udio vode u istim uzorcima. Slobodna glukoza određena je u sedam uzoraka keksa koji se međusobno razlikuju po sastavu zaslađivača ili integralnih sirovina. Referentni uzorak sadržavao je kombinaciju integralnog i bijelog pšeničnog brašna, šećer i inulin. U ostalim uzorcima dio bijelog pšeničnog brašna zamijenjen je nekom od sirovina bogatim vlaknima (heljda, amarant, soja, rogač) ili je korištena zamjena za šećer (smjesa izomalta i sukraloze) ili je izostavljen inulin. Rezultati pokazuju da su najviše vrijednosti slobodne glukoze određene u uzorcima keksa s dodatkom šećera. Uklanjanjem šećera iz recepture te zamjenom dijela pšeničnog brašna jednom od drugih korištenih sirovina ostvarena su značajna smanjenja udjela slobodne glukoze u odnosu na standardnu recepturu. U uzorku bez inulina i sa zamjenom za šećer ostvareno je najveće smanjenje udjela slobodne glukoze, no izostavljanje inulina iz recepture ipak nije preporučljivo zbog njegovih drugih svojstava poput hipoglikemijskog učinka. Unatoč navedenim promjenama receptura, u uzorcima s rogačavim brašnom nije ostvareno veliko smanjenje udjela slobodne glukoze jer se rogač razlikuje od ostalih navedenih sirovina po visokom sadržaju brzoprobavljivih šećera. Stoga se rogačevo brašno ne može smatrati pogodnom sirovinom za proizvodnju funkcionalne hrane niskog glikemijskog indeksa, dok su brašna heljde, amaranta i soje pogodne sirovine za proizvodnju istoga. Uzorci obogaćeni rogačevim brašnom ističu se u još jednom pogledu, a to je prisutnost najvećeg udjela vode u odnosu na ostale kekse, a slijede ih uzorci sa sojinim brašnom. Zbog toga se mogu očekivati problemi s organoleptičkom kvalitetom u završnim proizvodima dvaju spomenutih uzoraka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
Napomena
Diplomski rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-1130475-0159 - Funkcionalna hrana-dijetetski proizvodi na bazi žitarica (Vedrina-Dragojević, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb