Pregled bibliografske jedinice broj: 587243
Prijedlozi u hrvatskom kao inom jeziku: opis i obrada
Prijedlozi u hrvatskom kao inom jeziku: opis i obrada // Croaticum, Savjetovanje za lektore hrvatskoga kao inoga jezika, 1. zbornik radova / Čilaš Mikulić, Marica ; Juričić, Antonio-Toni ; Udier, Sanda Lucija (ur.).
Zagreb: FF Press, 2012. str. 36-50
CROSBI ID: 587243 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijedlozi u hrvatskom kao inom jeziku: opis i obrada
(Prepositions in Croatian as foreign and second language: description and treatment)
Autori
Udier, Sanda Lucija ; Gulešić Machata, Milvia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Croaticum, Savjetovanje za lektore hrvatskoga kao inoga jezika, 1. zbornik radova
Urednik/ci
Čilaš Mikulić, Marica ; Juričić, Antonio-Toni ; Udier, Sanda Lucija
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
36-50
ISBN
978-953-175-436-1
Ključne riječi
prijedlozi, hrvatski kao ini jezik, opis, obrada, sintaktička i semantička svojstva
(prepositions, Croatian as foreign and second language, description, treatment, syntactic and semantic features of prepositions)
Sažetak
U članku je riječ o pristupu obradi prijedloga u učenju i poučavanju hrvatskoga kao drugoga i stranoga jezika (HJ2). Progresija obrade prijedloga izravno ovisi o zastupljenosti prijedloga u hrvatskome jeziku, o značenju odnosa koje prijedlozi izražavaju te o progresiji obrade padeža, a pristup se temelji na povezivanju semantičkih i sintaktičkih obilježja prijedloga. Posebna se pozornost u nastavi pridaje obradi prijedloga čije značenje može biti različito u ovisnosti o sintaktičkoj okolini (npr. prijedlozi u i na koji mogu značiti cilj kada su dopunjeni imenskim riječima u akuzativu, odnosno mjesto kada su dopunjeni imenskim riječima u lokativu), zatim obradi prijedloga istoga značenja koji se nalaze u različitim sintaktičkim okolinama (npr. prijedlozi pred, pod, nad, među uz koji stoje imenske riječi u instrumentalu i ispred, ispod, iznad, između uz koji stoje imenske riječi u genitivu), kao i obradi prijedloga koji su često u antonimskim odnosima, a zahtijevaju različite padeže (iz – u, s – na). Dok se tradicionalno veća pozornost pridaje sintaktičkim obilježjima prijedloga, u ovome se članku ističe važnost semantičkih obilježja prijedloga te potreba da se ona istraže s lingvističke i glotodidaktičke strane te da im se u nastavi hrvatskoga jezika za neizvorne govornike posveti posebna pozornost. U radu se govori o obradi prijedloga ponajprije na stupnjevima od A1 do B1 po ZEROJ-u, ali predlažu se i smjernice njihove obrade na višim stupnjevima učenja HJ2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3623 - Metodologija i izrada udžbenika i testiranja za hrvatski kao drugi/strani jezik (Pranjković, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb