Pregled bibliografske jedinice broj: 587117
REPRODUKTIVNE STRATEGIJE USNJAČA (ROD LABRUS): EKOLOŠKE ODREDNICE DVOSPOLNOSTI ZA ZAŠTITU
REPRODUKTIVNE STRATEGIJE USNJAČA (ROD LABRUS): EKOLOŠKE ODREDNICE DVOSPOLNOSTI ZA ZAŠTITU, 2012., diplomski rad, diplomski, Sveučilišni studijski centar za studije mora, Split
CROSBI ID: 587117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
REPRODUKTIVNE STRATEGIJE USNJAČA (ROD LABRUS): EKOLOŠKE ODREDNICE DVOSPOLNOSTI ZA ZAŠTITU
(REPRODUCTIVE STRATEGIES OF LABRID FISHES (GENUS LABRUS): ECOLOGICAL IMPLICATIONS OF HERMAPHRODITISM FOR CONSERVATION)
Autori
Pavičić, Mišo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilišni studijski centar za studije mora
Mjesto
Split
Datum
09.07
Godina
2012
Stranica
42
Mentor
Matić-Skoko, Sanja
Ključne riječi
Labrus mixtus; Labrus merula; Labrus viridis; mrijest; hermafroditizam; Jadransko more
(Labrus mixtus; Labrus merula; Labrus viridis; spawning; hermaphroditism; Adriatic Sea)
Sažetak
U ovom diplomskom radu opisane su reproduktivne strategije tri vrste riba iz roda Labrus ; smokve (Labrus mixtus), vrane (Labrus merula) i drozda (Labrus viridis). Uzorci su prikupljani na području otoka Visa i Lastovskog otočja. Raspon dužina za smokvu je bio od 13, 0 do 38, 2 cm, a mase od 28, 65 do 744, 0 g. Raspon dužina za vranu je bio od 16, 0 do 40, 2, a mase od 50, 0 do 970, 0 g, dok je za drozda raspon dužina bio od 14, 1 do 45, 0 cm, a mase od 51, 0 do 980 g. Na temelju dužina i masa izračunati su dužinsko – maseni odnosi za sve tri vrste. Rast smokve je pozitivno alometrijski, vrane izometrijski, dok je rast drozda negativno alometrijski. Indeks kondicije i gonadosomatski indeks su izračunati za sve tri vrste. Mrijest smokve se odvija od velječe do svibnja s pikom u ožujku. Mrijest vrane i drozda se odvija od ožujka do svibnja s pikom vrijednosti za obe dvije vrste u ožujku. Analiza odnosa spolova po dužinskim razredima je pokazala da su ženke bile brojnije u ukupnom uzorku i u manjim dužinskim razredima za smokvu i vranu, dok za drozda to nije bio slučaj. Reproduktivna strategija smokve, vrane i drozda je karakterizirana protoginičnim hermafroditizmom na što upućuje različita raspodjela dužinskih frekvencija po spolovima. Histološkom analizom gonada utvrđeno je da se mrijest za smokvu, vranu i drozda odvija još uvijek i u svibnju.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0013077-0844 - Gospodarenje i bioraznolikost živih bogatstava u hrvatskom priobalju (Dulčić, Jakov, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split