Pregled bibliografske jedinice broj: 58666
Drveni podovi
Drveni podovi // Wood in the construction industry / Despot, Radovan (ur.).
Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2000. str. 83-94 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 58666 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Drveni podovi
(Wooden floors)
Autori
Prka Tomislav ; Ištvanić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Wood in the construction industry
/ Despot, Radovan - Zagreb : Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2000, 83-94
Skup
International conference Wood in the construction industry
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.04.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
podovi; drveni podovi; brodski pod; masivni parket; lamel parket; gotovi parket; laminatni podovi
(floring; wooden floring; ship-flooring strips; solid parquet strips; mosaic parquet panels; prefabricated parquet; laminate flooring)
Sažetak
Pod je svaka obrađena površina u stambenom objektu, odnosno općenito ispod krova po kojoj se hoda, boravi, prenose ili voze tereti, postavlja namještaj i sl.
Pod, kao osnovni dio svakog građevnog objekta, pri tom mora zadovoljiti određene zahtjeve u pogledu stabilnosti, trajnosti, udobnosti, sigurnosti, lijepog izgleda i lakog održavanja.
Kroz povijesni razvoj čovječanstva podovi i njihova primjena su se razvijali paralelno sa razvitkom graditeljstva i društva uopće. Određene vrste podova bile su vezane za pojedine stilove umjetnosti i za pojedine epohe. Uloga podova je bila različita u različitim arhitekturama i zemljama. Podovi su negdje imali isključivo funkcionalnu ulogu, dok su negdje korišteni i kao sredstvo umjetničkog izražavanja, odnosno objedinjavali su obadvije funkcije.
Suvremeni načini gradnje i rastući zahtjevi za udobnošću i komforom stanovanja i življenja poklanjaju veliku pažnju izboru pravog poda. Suvremeni podovi moraju zadovoljiti određene tehničke, estetske i funkcionalne zahtjeve prostora, odnosno moraju omogućavati ljudima zdravo, komforno i lijepo stanovanje.
Općenito gledajući, vrste podova se mogu podijeliti na različite načine. Jedna od najčešćih podjela je prema vrsti materijala iz kojih su izrađeni, pa tako razlikujemo: zemljane podove, podove od prirodnog kamena, podove od opeke, podove od keramičkih pločica, cementne podove, drvene podove, tekstilne podne obloge i podove od suvremenih materijala kao što su plastika, guma i sl.
Drvo je jedan od najkvalitetnijih materijala za izradu podova. Pod od drva je prirodan i topao, lijepe je boje, teksture i sjaja. Može se proizvoditi na različite načine i ugrađivati različitim tipom slaganja i polaganja.
Osnovne vrste drvenih podova koji se proizvode kod nas, a i u svijetu su: brodski pod, masivni parket, lamel parket te tzv. gotovi parket.
Na našim prostorima postoji duga tradicija proizvodnje i uporabe masivnog i lamel parketa.
Nedostatak i racionalizacija uporabe kvalitetne drvne sirovine dovela je do razvoja i proizvodnje tzv. gotovog parketa. Konstrukcijski gledano gotovi parketi predstavljaju uslojene drvene konstrukcije izrađene obično iz dva ili tri sloja. Gazni sloj tih konstrukcija čini kvalitetno masivno tvrdo drvo čija je debljina višestruko manja od npr. klasičnog parketa. Donji, odnosno srednji sloj je izrađen od letvica mekšeg drva ili ljuštenog furnira. Na taj način ovim se konstrukcijama štedi na količini uporabljenog masivnog drva, a ostale pozitivne karakteristike parketa nisu bitno narušene. U našoj zemlji postoje samo dva proizvođača gotovog parketa.
Danas se sve više proizvode i ugrađuju tzv. laminatni podovi koji imaju dobra fizičko-mehanička svojstva, a svojim izgledom imitiraju masivni ili gotovi parket.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija