Pregled bibliografske jedinice broj: 585954
Projekt Putovima Frankopana - revitalizacija frankopanskih kaštela Vinodola
Projekt Putovima Frankopana - revitalizacija frankopanskih kaštela Vinodola // Mošćenički zbornik, 6 (2009), 341-358 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 585954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt Putovima Frankopana - revitalizacija frankopanskih kaštela Vinodola
(Following the Paths of Frankopans Project - Revitalisation of Frankopan Castles of Vinodol)
Autori
Vahtar-Jurković, Koraljka ; Margan, Hicela
Izvornik
Mošćenički zbornik (1334-6563) 6
(2009);
341-358
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Primorsko-goranska županija; Projekt Putovima Frankopana; Vinodol
(The County of Primorje and Gorski kotar; The Paths of Frankopan Project; Vinodol)
Sažetak
U razdoblju 2005.-2008. Primorsko-goranska županija provela je u suradnji s jedinicama lokalne samouprave na čijem se području kašteli nalaze (gradovi Bakar, Kraljevica i Novi Vinodolski te Općina Čavle i Općina Vinodolska) Projekt revitalizacije frankopanskih kaštela Vinodola - Putovima Frankopana. Projekt je osmislio i predložio tadašnji Županijski zavod za održivi razvoj i prostorno planiranje, podržalo Županijsko poglavarstvo i usvojila Županijska skupština. Tijekom proteklih godina uložena su tako značajna sredstva, kako od strane Županije tako i od lokalne samouprave i Ministarstva kulture. U projekt je bilo uključeno 10 kaštela. To su Grobnik na području općine Čavle, Bakar i Hreljin na području grada Bakra, Nova Kraljevica i Grad Zrinskih na području grada Kraljevice, Novi Vinodolski i Ledenice na području grada Novi Vinodolski, te Drivenik, Bribirska kula i Grižane na području Vinodolske općine. Revitalizacija frankopanskih kaštela polazi od prezentacije priče o bogatoj i uzbudljivoj prošlosti plemićke obitelji Frankopana koji su živjeli na ovim prostorima od početka XII. stoljeća do druge polovine XVII. stoljeća. Frankopani su potekli s otoka Krka, iz okoline Vrbnika točnije iz kaštela Gradec, a zatim su se raširili po cijelom otoku. Proširivši svoju moć na Vinodol i Gorski kotar gradili su kaštele kao obrambene punktove, u priobalju, Gorskom kotaru i dalje po kontinentalnoj Hrvatskoj. Cilj Projekta bio je inventarizacija i ocjena stanja, te valorizacija i revitalizacija 10 frankopanskih kaštela na području Vinodola tako da svojim sadržajima obogate kulturnu i turističku ponudu gravitirajuće sredine i šire, a sve kako bi sinteza novih funkcija i ostvarenje novog prostora više vrijednosti omogućila samofinanciranje i održavanje kaštela. Rezultati projekta su sljedeći: posve je obnovljena kula u Bribiru, uređen je kaštel te su izvršene predradnje za uređenje Frankopanskog trga u Novom Vinodolskom, izvršeni su opsežni arheološki i rekonstruktivni radovi na gradu Grobniku, sanirana su krovišta kaštela u Bakru i dvorca Frankopan - Nova Kraljevica. Za gradinu Hreljin, Grad Zrinskih u Kraljevici, Ledenice, i Grižane izrađena je potrebna prethodna dokumentacija (snimak postojećeg stanja, arheološki istražni radovi i konzervatorsko idejno rješenje). Kaštel Drivenik nalazi se pred rekonstrukcijom i planiranim uređenjem ljetne pozornice. Ovako pripremljen i proveden projekt, zaokružen je prijavom na natječaj Tematski putovi koji je temeljem Programa poticanja razvoja tematskih turističkih putova u Republici Hrvatskoj raspisalo Ministarstvo turizma. Natječajem su odobrena sredstva za izradu informativnih panoa za svaki od deset kaštela Vinodola te prospekt koji objedinjava podatke sa svih deset panoa u itinerer tematskog puta. Podaci na panoima i prospekti dostupni su na hrvatskome, engleskome, njemačkome i talijanskome jeziku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
054-0543089-2967 - Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (Obad-Šćitaroci, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb
Profili:
Koraljka Vahtar-Jurković
(autor)