Pregled bibliografske jedinice broj: 58552
Uzgojne značajke mladih sastojina alepskog bora (Pinus halepensis Mill.)
Uzgojne značajke mladih sastojina alepskog bora (Pinus halepensis Mill.) // Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu / Kačić, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000. str. 80-81 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 58552 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzgojne značajke mladih sastojina alepskog bora (Pinus halepensis Mill.)
(Silvicultural characteristics of young stands of aleppo pine (Pinus halepensis Mill.))
Autori
Matić, Slavko ; Anić, Igor ; Oršanić, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu
/ Kačić, Sonja - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000, 80-81
Skup
Unapređenje poljoprivrede i šumarstva na kršu
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.03.2000. - 30.03.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Pinus halepensis; Mediteran; požar; pionirske vrste; pomladak; njega šuma; čišćenje.
(Mediterranean; fire; pioneer species; young growth; forest tending)
Sažetak
Alepski bor je pionirska vrsta drveća. Sastojine alepskoga bora odlikuju se brzim rastom, visokim prirastom, obilnim i čestim urodom sjemena. Zato je pogodan za pošumljavanje i osvajanje golih, degradiranih krških površina. To je vrsta koja tvori prirodne šume i šumske kulture koje imaju sposobnost stvaranja povoljnih uvjeta u i na tlu za povratak autohtone vegetacije mediteranskoga prostora koju tvore šume hrasta crnike. Zavod za uzgajanje šuma Šumarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu provodi opširna istraživanja šuma alepskoga bora čiji je konačni cilj odgovoriti na pitanja: a) kako najuspješnije podići šumu alepskog bora u postojećim ekološkim i gospodarskim prilikama Mediterana?, b) kako njegovati šume alepskoga bora kako bi u budućnosti imale takva strukturna svojstva koja će garantirati njihovu stabilnost, produktivnost i mogućnost obnove?, c) kako obnoviti šume alepkoga bora kako bi obnovom osigurali kontinuitet stabilnosti, produktivnosti i općekorisnih funkcija? S tim u svezi u ovom su radu prikazani rezultati istraživanja koja su započeta s ciljem utvrđivanja njege šuma alepskoga bora u različitim razvojnim stadijima. Istraživanje je obavljano u predjelu Brdo Sv. Kate kraj Skradina kojim gospodari Šumarija Šibenik. Prikazani su rezultati šumskouzgojnih istraživanja u 5 godišnjem pomlatku alepskoga bora. Sastojina je nastala prirodnim pomlađivanjem, iz sjemena, nakon požara 1992. godine. Ciljevi istraživanja bili su: a) utvrditi strukturne značajke pomlatka alepskoga bora, b) utvrditi optimalan intenzitet njege čišćenjem u razvojnom stadiju pomlatka. Pokus je postavljen sa 7 tretiranja, svako sa tri ponavljanja (2000, 5000, 7000, 10000, 15000, 20000 biljaka/ha i kontrola). Prve izmjere rezultirale su podacima o strukturnim značajkama prirodnih sastojina alepskoga bora u razvojnom stadiju pomlatka. Nakon toga obavljena je njega čišćenjem sa 6 različitih intenziteta - tretiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija