Pregled bibliografske jedinice broj: 58520
Višestoljetni rat na razdjelu kultura
Višestoljetni rat na razdjelu kultura // Međunarodni znanstveni skup "Jugoistočna Europa 1918.-1995." / Ravlić, Aleksander (ur.).
Zagreb: Hrvatska matica iseljenika; Hrvatski informativni centar, 1999. (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 58520 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višestoljetni rat na razdjelu kultura
(The Centuries long War on the Division Line of Cultures)
Autori
Vekarić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni skup "Jugoistočna Europa 1918.-1995."
/ Ravlić, Aleksander - Zagreb : Hrvatska matica iseljenika; Hrvatski informativni centar, 1999
Skup
Međunarodni znanstveni skup "Jugoistočna Europa 1918.-1995."
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 23.05.1996. - 25.05.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Dubrovnik; Konavoski rat; diplomacija; razdjel kultura
(Dubrovnik; Konavlian War; diplomacy; line of cultures)
Sažetak
Rat koji je 1991. godine započeo u Hrvatskoj, zahvativši nešto kasnije i Bosnu i Hercegovinu, odvijao se na nekoliko razina. Bio je to jedan rat, ali razotkriju li se svi akteri, nedvojbeno je da se “šahovska partija” igrala na više ploča, pri čemu su sudionici vertikalno u većoj ili manjoj mjeri utjecali jedni na druge. Bez pretenzija da obuhvatim sve njegove prijelaze neću, vjerojatno, pogriješiti navedem li nekoliko tih razina: 1) svjetska razina (najuočljivije artikulirana u političkoj borbi između SAD i Rusije), 2) europska razina (u tihom, iz prošlosti naslijeđenom ratu Engleske i Francuske protiv Njemačke), 3) južnoslavenska razina (u trokutu odnosa Bosna - Hrvatska - Srbija), 4) regionalna razina (brojni lokalni sukobi, primjerice Trebinje - Dubrovnik, odnos na koji ću se fokusirati u ovom izlaganju) i 5) pojedinačna razina (pojedinačni delikti, pljačke, osvete, “etnička” silovanja). Na svim se tim razinama vodio rat. Svaki je od tih ratova imao svoju povijest i svoje uzroke. Tinjao je, kako u kojem slučaju, već godinama, desetljećima pa i stoljećima. Na višoj razini rat je bio rafiniraniji, naizgled manje grub (pa ga strogo terminološki čak ne možemo ratom niti zvati), ali u dalekosežnijim posljedicama, s većim brojem mrtvih. Na nižim razinama poprimao je sve odvratnije oblike, ali, bar u apsolutnim veličinama, s ograničenijim efektima.
Jedan od lokalnih ratova, koji se vodio u okviru općeg, bio je rat Dubrovnika i njegovih susjeda, rat na tromeđi Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Taj mikroprimjer pogodan je za analizu jer ima karikaturalna obilježja pa se izoštrenije vidi suština. Kod nekih drugih područja na Balkanu (pogotovo u Bosni), zbog velike izmješanosti stanovništva, dolazimo u opasnost da pojednostavljeno protumačimo taj rat kao etnički sukob. Na primjeru etnički homogenog Dubrovnika (90% Hrvati, katolici), možemo razlučiti da je baza tog sukoba ipak nešto drugo, a da se sukob nacija tek na to nadograđuje, kao jedan razumljivi način homogeniziranja grupa koje su u sukobu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA