Pregled bibliografske jedinice broj: 585135
Poetika hrvatskih dječjih petparačkih romana u razdoblju između dva svjetska rata
Poetika hrvatskih dječjih petparačkih romana u razdoblju između dva svjetska rata // Redefiniranje tradicije : dječja književnost, suvremena komunikacija, jezici i dijete = Redefining tradition : children’s literature, contemporary communication, languages and childe / Bežen, Ante ; Majhut, Berislav (ur.).
Zagreb: Europski centar za napredna i sustavna istraživanja (ECNSI) ; Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011. str. 165-178
CROSBI ID: 585135 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poetika hrvatskih dječjih petparačkih romana u razdoblju između dva svjetska rata
(The poetics of Croatian children's "penny dreadful" novels in the period between two wars)
Autori
Lovrić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Redefiniranje tradicije : dječja književnost, suvremena komunikacija, jezici i dijete = Redefining tradition : children’s literature, contemporary communication, languages and childe
Urednik/ci
Bežen, Ante ; Majhut, Berislav
Izdavač
Europski centar za napredna i sustavna istraživanja (ECNSI) ; Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2011
Raspon stranica
165-178
ISBN
978-953-7210-43-4
Ključne riječi
petparačka književnost, trivijalna književnost, dječja književnost, trivijalna dječja književnost, pustolovni roman
(children's popular novels, penny dreadful literature, trivial children's literature, children's adventure novels, poetics of children's novels)
Sažetak
Dvadesetih godina 20.st u Hrvatskoj se javljaju romani u nastavcima namijenjeni dječjoj publici, koji su se prodavali putem kioska i u vrlo kratkom roku postali izuzetno popularni. Zbog jeftine cijene pojedinog sveska i široko rasprostranjene mreže trafika, djeci su djela petparačke književnosti bila dostupnija, a njihovo kupovanje uglavnom izvan kontrole i nadzora odraslih. Fenomen pojave petparačke književnosti suvremenici su brzo zamijetili te su se odmah vrlo oštrim reakcijama obrušili na nj. Najčešće optužbe ticale su se štetnog utjecaja književnosti na moralno i vrijednosno prosuđivanje mladeži i trivijalizacije pustolovnog žanra. Naime, jeftina proizvodnja takovih tiskovina i odsutnost svake cenzure imali su duboki odraz na petparačko pripovijedanje. I pripovijedanje sâmo je također pretrpjelo određene promjene temeljene na specifičnom odmaku od ustaljenog pripovjednog postupka pustolovnog romana. Tradicionalno pustolovno pripovijedanje djelomično je radikalizirano, što je kao posljedicu zadobilo stvaranje i nekih novih pripovjednih postupaka po kojima je poetika petparačkih romana postala prepoznatljiva i u slučajevima kada se djela nisu objavljivala u svescima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Rad je kap predavanje prezentiran na skupu 4. specijalizirani skup Rano učenje hrvatskoga/materinskoga/stranoga jezika (RUHMSJ-4) i 4. međunarodna konferencija o naprednim i sustavnim istraživanjima, održanom od 11.-13.11.2010.g., Zagreb, Hrvatska ; objavljen u Knjizi sažetaka ; str- 39-40 ; ISBN 978-953-7210-33-5.
POVEZANOST RADA
Projekti:
227-2270674-0724 - Hrvatska bibliografija dječjih knjiga do 1945. (Majhut, Berislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb
Profili:
Sanja Lovrić
(autor)