Pregled bibliografske jedinice broj: 585088
Istraživanje utjecaja nepravilnosti oblika intaktnih uzoraka na mehanička svojstva vapnenačke stijene
Istraživanje utjecaja nepravilnosti oblika intaktnih uzoraka na mehanička svojstva vapnenačke stijene, 2012., doktorska disertacija, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split
CROSBI ID: 585088 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje utjecaja nepravilnosti oblika intaktnih uzoraka na mehanička svojstva vapnenačke stijene
(Investigation of the effects of intact specimens shape deviations on limestone rock mechanical properties)
Autori
Štambuk Cvitanović, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije
Mjesto
Split
Datum
20.06
Godina
2012
Stranica
167
Mentor
Miščević, Predrag ; Vrkljan, Ivan
Ključne riječi
vapnenac; mehanička svojstva; oblik nepravilnosti uzorka
(limestone; mechanical properties; specimens shape deviations)
Sažetak
Za intaktnu vapnenačku i srodnu stijenu, čvrstoće na pritisak 100-150 MPa, istraženo je kakav je zaista učinak nepravilnosti oblika uzoraka oblika valjka u daljnjim pokusima. Određen je utjecaj neravnosti baza i oplošja, neparalelnosti baza i ne-okomitosti baza prema osi uzorka na 9 mehaničkih svojstava - jedoosnu tlačnu čvrstoću UCS, te Youngove module elastičnosti E i Poissonove koeficijente mjerene na više načina. Istraživanje je provedeno jednoosnim tlačnim pokusima na 90 homogenih uzoraka i dodatnim statističkim analizama. Za pouzdano utvrđivanje nepravilnosti oblika razvijena je namjenska automatska oprema. Uzorci izrađeni s ciljanim nepravilnostima i oblicima površinskih profila ispitani su do loma. Izravno iz rezultata pokusa postavljeni su modeli ponašanja - "prirodni modeli". Na te su modele primijenjene donje i gornje granice mehaničkih svojstava određene pomoću kontrolnog skupa "idealnih" uzoraka i vjerojatnosti pogreške 1. i 2. vrste od 5-10%. Dobiveni su novi kriteriji ravnosti, usporednosti i okomitosti koji predstavljaju umanjenje dosadašnjih zahtjeva. Rezultati prirodnih modela dodatno su provjereni i potvrđeni pomoću statističkih modela višestruke regresije. Novi kriteriji predlažu se kao dopuna postojećih kriterija ASTM-a i ISRM-a. Njihovom primjenom olakšavaju se postupci pripreme i provjere uzoraka, što ima daljnje pozitivne učinke u geotehničkom projektiranju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
083-0831510-3130 - Modeliranje rastrošbe za potrebe proračuna geotehničkih konstrukcija u flišu (Miščević, Predrag, MZO ) ( CroRIS)
110-0831529-1517 - Ispitivanje mehaničkih svojstava bentonitnih tepiha u brtvenim barijerama (Vrkljan, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split,
INSTITUT IGH, d.d.