Pregled bibliografske jedinice broj: 584974
Određivanje naprezanja u parodontu nastalih djelovanjem ortodontskih sila pomoću metode konačnih elemenata
Određivanje naprezanja u parodontu nastalih djelovanjem ortodontskih sila pomoću metode konačnih elemenata, 2011., magistarski rad, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 584974 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje naprezanja u parodontu nastalih
djelovanjem ortodontskih sila pomoću metode
konačnih elemenata
(FEM analysis of orthodontic forces in PDL)
Autori
Zorić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.02
Godina
2011
Stranica
96
Mentor
Meštrović, Senka
Ključne riječi
metoda konačnih elemenata ; naprezanje ; ortodontske sile
(finite element method ; stress ; orthodontic forces)
Sažetak
Svrha ovog rada bila je utvrditi razlike u pomacima zuba i distribuciji naprezanja i deformacija u alveolarnoj kosti kod naginjanja (tipinga) i rotacije. U tu svrhu izrađen je trodimenzionalni matematički model gornjeg očnjaka, sastavljen od 4000 konačnih elemenata oblika heksaedra i 2367 čvorova, s 7101 stupnjem slobode modela. Kost je linearno modelirana. Horizontalna, oralno usmjerena sila jačine 1 N, primijenjena je na različitim nivoima labijalne površine zuba. Kod tipinga i rotacije su najveća naprezanja prisutna u području alveolarne kreste, a prema apeksu se smanjuju. Na strani vlaka naprezanja su veća od onih na strani tlaka. Apikalnijom primjenom sile, smanjuju se naprezanja na svim nivoima alveolarne kosti, a iznos zubnog pomaka je manji. Maksimalan pomak zuba iznosi 6.83 x 10-4 mm, a najmanji 7.86 x 10-5 mm. Kod rotacije, primjenom momenta od 1Nm, na sredinu labijalne površine zuba, točno na udaljenosti 3.3 mm od vrha krune, zabilježen je maksimalni pomak zuba od 1.09 x 10-4 mm. Ovo istraživanje slaže se s većinom dosada objavljenih istraživanja koja potvrđuju da se najveća naprezanja kosti pri naginjanju nalaze u području alveolarne kreste, na strani vlaka. Izgleda da je veće naprezanje prisutno u PDL-u, od onog u kosti. U ovom istraživanju svi navedeni rezultati mogu se primijeniti samo u inicijalnoj fazi pomaka zuba. Komponenta vremena nije praćena. U budućnosti više pozornosti trebalo bi usmjeriti na praćenje pomaka zuba u ovisnosti o vremenu. Integracija trodimenzionalnog CT-a i MKE-a, te kreiranje modela s različitim modulima elastičnosti za različite dijelove kosti kao i nelinearna modelacija potpornih struktura, otvaraju nove mogućnosti za proučavanje reakcije kosti i PDL-a na pomak zuba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650444-0436 - Nove dijagnostičke metode u ortodonciji i biokompatibilnost naprava (Šlaj, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Senka Meštrović
(mentor)