Pregled bibliografske jedinice broj: 58485
Biomasa u panjačama i makijama planike (Arbutus unedo L.) na mediteranskom području Hrvatske
Biomasa u panjačama i makijama planike (Arbutus unedo L.) na mediteranskom području Hrvatske // Zbornik sažetaka priopćenja sedmog hrvatskog biološkog kongresa / Ljubešić, Nikola (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2000. str. 237-238 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 58485 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biomasa u panjačama i makijama planike (Arbutus unedo L.) na mediteranskom području Hrvatske
(Biomass on coppice forests and maquis of strawberry tree (Arbutus unedo L.) on the mediterranean area of Croatia)
Autori
Topić, Vlado
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka priopćenja sedmog hrvatskog biološkog kongresa
/ Ljubešić, Nikola - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2000, 237-238
Skup
7. Hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 24.09.2000. - 29.09.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
šumski ekosustavi; biomasa; planika (Arbutus unedo L.); eksperimentalne plohe; volumen drva; volumen lista; makija; panjača; mediteransko područje.
(forest ecosystems; biomass; strawberry tree (Arbutus unedo L.); experimental plot; volume of tree; volume of leaf; maquis; coppice forests; mediterranean area.)
Sažetak
Istraživanju biomase u šumskim ekosustavima pridaje se u svijetu veliki značaj i o tome su pisali mnogi autori. U Hrvatskoj su istraživanja biomase u srednjedobnim i starim sastojinama hrasta lužnjaka, jasena, bukve i jele započela 1971. godine na Šumarskom fakultetu u Zagrebu. Radova s mediteranskog krškog područja koji se izravno s ovim pitanjem bave u literaturi ima vrlo malo. Stoga autor u okviru svog dugogodišnjeg znanstvenoistraživačkog rada poklanja posebnu pozornost ovim istraživanjima, radi pravilnog i racionalnog gospodarenja šumama i šumskim zemljištima na kršu, te zbog općekorisnih funkcija koje šume na ovom prostoru imaju. Prikupljeni su podaci za sve značajnije vrste, kako u eumediteranskom tako i u submediteranskom području Republike Hrvatske. U ovom radu iznose se podaci za planiku (Arbutus unedo L.), koja je sastavni dio šuma hrasta crnike. Istraživanja su provedena na trajnim eksperimentalnim plohama na otoku Braču i Vrgorcu. Volumen drva varira od 8, 87 m3/ha (makija) do 54, 80 m3/ha (panjača), a volumen lista od 6, 40 do 9, 60 m3/ha. Volumen ovisi o uzgojnom obliku planike, njezinom degradacijskom stadiju, odnosno dimenzijama pojedinih jedinki koje ga sačinjavaju (visina, promjer, oblik i veličina krošnje), njihovom broju po jedinici površine, sklopu i načinu grupiranja po površini, te bonitetu staništa. Podaci s pokusnih ploha obrađeni su pomoću aplikativnih statističkih programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
00910201
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split
Profili:
Vlado Topić
(autor)