Pregled bibliografske jedinice broj: 584754
Vidjeti se u razmjerima povijesti
Vidjeti se u razmjerima povijesti // European Landscape Photography / Europäische Landschaftsfotografie / Elizabeth Vandeweghe, Gautier Platteau, Liz Wells (ur.).
Bruxelles : München: Prestel, 2012. str. 134-140
CROSBI ID: 584754 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vidjeti se u razmjerima povijesti
(Placed on the Scale of History)
Autori
Križić Roban, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
European Landscape Photography / Europäische Landschaftsfotografie
Urednik/ci
Elizabeth Vandeweghe, Gautier Platteau, Liz Wells
Izdavač
Prestel
Grad
Bruxelles : München
Godina
2012
Raspon stranica
134-140
ISBN
978-3-7913-4745-5
Ključne riječi
fotografija, pejsaž, teritorij, umjetnička reprezentacija prirode, Centralna Europa, trauma
(photography, landscape, teritory, artistic representation of nature, Central Europe, trauma)
Sažetak
Krajolik je povijesnoumjetnički konstrukt – umjetnička reprezentacija prirode za čiju su nam interpretaciju nužni njegovi vizualni prikazi. Tradicija prikazivanja krajolika temelji se na kulturi mitova i sjećanja ; ovisi o načinu gledanja, ponovnom otkrivanju onoga što imamo, no što smo vremenom zaboravili ili prestali prepoznavati. Vjerojatno nijedan drugi umjetnički medij nije u stanju opisati krajolik kao što to čini fotografija. Promatranjem fotografija ne postajemo svjesni onoga što smo izgubili ili zaboravili ; fotografije nam pomažu objasniti ono što smo pronašli. U Centralnoj Europi odnos prema krajoliku nije bitno drukčiji od drugih regija. Svi mi potekli iz nekadašnjeg Austro-Ugarskoga carstva naslijedili smo zajedničke krajolike, imamo dovoljno preduvjeta da možemo istražiti njihove povijesne i zemljopisne aspekte, otkrivajući u kojoj mjeri zatečene prirodne oblike zahvaljujemo intervencijama naših predaka. Teorija krajolik tumači kao misaono djelo čiji je ambijent sastavljen od jednakog broja slojeva sjećanja, kao i stijenja. U slučaju spomenutog europskog prostora, sjećanje je obilježeno djelomičnom zajedničkom povijesti, putovanjima i selidbama, ostavljanjem tragova i pronalaženjem elemenata transformacija nastalih promjenama političkog konteksta. Zajednička (nam) je kultura slike i razumijevanje pozicije na razmeđu lokalnog i globalnog, pri čemu izraziti individualizam autora odabranih da reprezentiraju ovo područje svjedoči o promjeni paradigme nastaloj raspadom geopolitičkog sistema koji je obilježio veći dio druge polovice 20. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
Napomena
Tekst paralelno na engleskom i njemačkom jeziku ; objavljeno je dvojezično izdanje na francuskom i nizozemskom jeziku kod istog izdavača.
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202687-2702 - Modernost, modernizam i postmodernizam u hrvatskoj umjetnosti 20. stoljeća (Kolešnik, Ljiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Sandra Križić Roban
(autor)